bodrum olay android uygulama
bodrum olay android uygulama
Bodrum Olay | Bodrum Haber, Bodrum Kültür,  Bodrum Magazin, Bodrum Siyaset, Bodrum Spor, Bodrum Cemiyet, Bodrum Son Dakika Haberleri

CEMİYETLERDEN ORTAK AÇIKLAMA…

CEMİYETLERDEN ORTAK AÇIKLAMA…
dr mehmet aşık

Sosyal medya üzerinden Menteşe İlçesi’nde günlük olarak yayın yapan Muğla Gazetesi’ne yönelik yapılan saldırıya Muğla’da gazete cemiyetlerinden ortak tepki geldi. Yapılan açıklamada ‘Görevi sadece kamuoyunu doğru bilgilendirmek olan basın kuruluşlarına yapılan saldırıları kabul etmiyoruz” ifadeleri yer aldı.

Muğla Gazeteciler Cemiyeti, Muğla Büyükşehir Gazeteciler Derneği, Fethiye Gazeteciler Derneği ve Muğla İnternet Gazetecileri Derneği tarafından yapılan ortak açıklama şu ifadelerden oluştu:

“Kamuoyunda algı yürütme misyonuyla “Dusko Popov” ismiyle açılarak, Muğla’daki kişi, kurum, kuruluş ve siyasi parti temsilcilerini hedef alan paylaşımlarıyla, belli bir amaca hizmet ettiği bariz bir şekilde ortada olan sahte sosyal medya hesabının hedefinde bu defa, Muğla’nın Menteşe ilçesinde yayın hayatını sürdürmekte olan Muğla Gazetesi vardı. Belli bir anlayışa hizmet ettiği bilinen sahte hesabı yöneten şebeke son olarak, Muğla Gazetesi’ne yönelik çirkin bir paylaşımda bulunmuş, gazeteyi, Türkçe karşılığı “satılık gazete” anlamına gelen “For Sale Newspaper” şeklindeki paylaşımıyla karalamış, bununla da kalmayıp, gazetenin WhatsApp ihbar hattını, bir dönemin cinsel içerikli 900’lü hatlarına çağrışım yaptığı görülmüştür. Muğla Gazetesi’nin neredeyse tamamına yakını kadın meslektaşlarımızdan oluşmaktadır. Yapılan paylaşım, kadın çalışanlarımız ve ailelerini olduğu kadar, meslek kuruluşlarımız olan bizleri, yönetim kurullarımızı ve meslektaşlarımızı de rahatsız etmiş ve derinden üzmüştür. Mesleğimizi icra eden basın çalışanları zaten zor şartlar altında görev yaparken, bu şekildeki çirkin yaklaşımlar da, mesleğimizin geldiği nokta anlamında düşündürücüdür. Her kesimle bir hesap içerisinde oldukları gün gibi aşikar olan bu şebekenin, Muğla kamuoyunda kişi, kurum ve kuruluşları hedef alarak algı yürütmeye çalışıyor olmasını kabul etmemiz mümkün değildir. Bu sahte hesabın yaptığı paylaşımlarının gerek toplum, gerekse yayın organlarımız nezdinde karşılığı olmadığını, bu hesabı takip eden kim varsa paylaşılanlara itibar etmemesini vurgulamak isteriz. Bu sahte hesabın yöneticilerinin ortaya çıkarılarak, kamuoyu önünde deşifre edilmesi için gerekli hukuki sürecin başlatıldığını da memnuniyetle öğrenmiş bulunmaktayız. Bu düşüncelerle, kamu yararını gözetmek ve kamuoyunu doğru bilgilerle habersiz bırakmamaktan başka bir düşüncesi olmayan basın kuruluşlarımıza karşı yürütülen bu tip çirkin algı ve saldırıları şiddetle kınıyor, sadece işini yapmaya çalışan Muğla Gazetesi yönetim ve çalışanları ile tüm yayın kuruluşları ve meslektaşlarımızın yanında olduğumuzun bilinmesini istiyoruz.”

 

Süleyman AKBULUT                                                              Cem KAYTAN

Muğla Gazeteciler Cemiyeti Başkanı             Muğla Büyükşehir Gazeteciler Derneği Başkanı

 

Osman BAYKUŞ                                                                   H. Seda KÖKTENER

Fethiye Gazeteciler Derneği Başkanı            Muğla İnternet Gazetecileri Derneği Başkanı

 

REKLAM ALANI
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ