bodrum olay android uygulama
bodrum olay android uygulama
Bodrum Olay | Bodrum Haber, Bodrum Kültür, Bodrum Magazin, Bodrum Siyaset, Bodrum Spor, Bodrum Cemiyet, Bodrum Son Dakika Haberleri

Bu toplantıdan sonra su taşkınları biter mi?

allkaria

Geçtiğimiz günlerde Bodrum’da çok önceden gerçekleşmesi gereken bir toplantı yapıldı. Bodrum Kaymakamlığında yapılan toplantıda Bodrum ilçe merkezinde bulunan derelerin neden olduğu sel sorununun çözümü değerlendirildi. İlgili kurumların neler yapabileceği görüşüldü ve neler yapılması gerektiği analiz edildi.

Bodrum Kaymakamı Bekir YILMAZ başkanlığında toplanan toplantıda Bodrum Belediye Başkanı Mehmet Kocadon, DSİ 21. Bölge Md. Mehmet Akif Balta, MUSKİ Gn Md Yrd. Ali Tekkaya vardı. Bu isimlerin yanında yine konu ile yakından ilgili Karayolları Bölge Müdür Yardımcısı Zeki Aliyazıcıoğlu, Milas Orman İşletme Md Çetin Akkaya, Doğa Koruma ve Milli Parklar Şb Müdürü Mehmet Somer Kırker, Müze Müdürü Tayfun Selçuk  da toplantıya katılan isimler arasında idi.

Derelerin şehir içindeki yapılanma sorunları ve plansız yapılaşma başlıca sebep

Toplantı sonucunda; İlçe Merkezinde meydana gelen taşkınlarda genel olarak sorun yaşanan derelerin Gökçeler Deresi, Gerence Deresi, Aliyan Deresi, Çukur Dere ve Gaz Dereleri olduğu, taşkınların ana nedeninin mansapların şehir merkezi içinde yer alması, uygun kesitte yatakların olmaması ve plansız yapılaşma olduğu tespit edildi. Alınacak önlemler ise yukarı havza önlemleri ve mansap önlemleri olarak iki aşamada incelendi.

Bunlardan ilki yukarı havza önlemleri idi. DSİ Bölge Müdürlüğü tarafından derelerin yukarı havzalarında feyezan sularını depolamak ve mansaba güvenli akım iletmek amacı ile sel kapanı yapısı için tamamlanan gerekli arazi ve büro çalışmalarının sonuçları paylaşıldı. Gökçeler Deresi, Çukur Deresi, Gaz deresi olmak üzere 3 adet derede bu tür yapıların yapılabileceği topografik alanların bulunduğu ve 500 yıllık debiye göre gerekli rezervuar alanları tespit edildi. 

Ödenek dahilindeki çalışmalar Kaymakamlık tarafından gerçekleştirilecek

Gökçeler Deresi, Çukur Deresi, Gaz deresi olmak üzere 3 adet derede Yukarı Havza Önlemleri çalışmalarını tamamlanarak iş programına alındı. Yukarı Havza Önlemleri bu kapsamda ödenekler dâhilinde gerçekleştirilecek gerekli takip ve çalışmalar Kaymakamlık ve Bölge Müdürlüğünce yapılacak. DSİ’nin Yukarı Havza Önlemleri projelerinin tahmini değerinin 40-50 milyon TL civarı olacağı değerlendirildi.

Bu alanların kısmen Doğal Sit, Arkeolojik Sit Alanında ve orman tahdit sınırları vs. içerisinde kaldığı için projelerin hazırlanmasına müteakip yapım öncesinde ilgili kurumlardan gerekli izinler alınması gündeme gelmiş ilgili kurumlarca sorunun çözüleceği ve takip edileceği ifade edilmiştir.

İkinci grup önlemler Mansap Önlemleri olarak sınıflanmış (Akarsuyun aşağı kısmında alınacak tedbirler) Gökçeler deresi, Gerence deresi, Aliyan deresi, Çukur deresi, Gaz deresi olmak üzere toplam 5 adet derede DSİ tarafından çalışma yapıldığı görülmüştür.

Muğla Büyükşehir’e gönderilen projeler gündeme alınmamış

Söz konusu 5 adet derenin son aşamaya gelmiş projelerinin önceki yıllarda DSİ 21. Bölge Müdürlüğünce hazırlanarak Muğla Büyükşehir Belediyesi Başkanlığına gönderildiği de ifade edilmiştir.

Hazırlanmış olan projeye esas tip kesitlerin tamamı Başbakanlık 2006/27 Genelgesi gereği Açık Duvarlı Kanal olarak projelendirildiği de belirtilen hususlar arasında idi.  Açık kanal şeklinde projelendirilen derelerde, kamulaştırma maliyetlerinin daha fazla olması, mevcut güzergâhların aktif yol olarak kullanılması, güzergahların yoğun yerleşim içinden geçmesi nedeni ile aynı genelge gereği (zaruri haller kapsamında) kapalı kesite çevrilebilineceği mütalaa edildiğinden, söz konusu derelerde kapalı kesit çalışmaları da yapıldığı ifade edildi.

Beş derenin islahı Muğla Büyükşehir’e ait

Mansap önlemlerinin; Gökçeler deresi, Gerence deresi, Aliyan deresi, Çukur deresi, Gaz deresi olmak üzere Muğla Büyükşehir Belediyesi tarafından gerçekleştirilmesi gerektiğinde mutabık kalındı.

DSİ tarafından yapılacak Yukarı havza önlemleri sonrası alınan teknik veriler ışığında yapılacak çalışmalar projelendirilecek, Muğla Büyükşehir Belediyesi ve Bodrum Belediyesi tarafından birlikte kamulaştırma işlemine gerek kalmaksızın gerçekleştirilmeye çalışılacaktır.

Belediyelerimizin temsilcileri gerekli çalışmaları bütçe imkânları doğrultusunda en kısa zamanda yapacaklarını ifade etmişlerdir. Yetersiz menfezlerin yapımı ve yağmur suyu drenaj hattı olarak düşünülen uygulamalarda yaklaşık 40-45 milyon TL ödeneğe ihtiyaç olacağı değerlendirilmiştir.

Ayrıca; Karayolları İzmir Bölge Müdürlüğü’nün görev alanında kalan şehir merkezinden geçen anayol üzerinde bulunan Konacık Aliyan Deresi, Gerence Deresi ve Çukur Dere menfezlerinin yetersiz olduğu ihtiyaca cevap verecek teknik ölçülerde Karayolları Bölge Müdürlüğümüzce yenilenmesi gerektiği değerlendirmeler arasında yer aldı. Karayolları İzmir Bölge Müdürlü tarafından gerekli çalışmaların yapılacağı ifade edildi.

Teknik tespitler doğrultusunda; Kaymakamlık, Muğla Büyükşehir Belediyesi, DSİ 21. Bölge Müdürlüğü, Karayolları İzmir Bölge Müdürlüğü ve Bodrum Belediyesi başta olmak üzere tüm kurumların sorunun çözümü için işbirliği içerisinde hareket etmesi ve çalışmalarda en kısa zamanda mesafe alınması için gayret gösterilmesi kararlaştırıldı.

REKLAM ALANI
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ