Bu insanlar nereye koşuyor?

Bodrum Hash House Harriers (BH3) 10 senelik  yürüyüş ve koşu grubu. Dünyanın pek çok noktasında var olan Hash House Harriers(H3)’lerin Bodrum ayağı.

Dünyanın her yerinde ama daha çok yabancıların yoğun olarak yaşadıkları yerlerde organize oluyorlar. Amaç eğlenmek, gülmek, stres dağıtmak ve bir arada spor yapmak.

Dik araziye inat uzun elbise giydiler

Pazar günü yaklaşık 7 Km süren ve dik arazide gerçekleşen etapta koşu günlerine denk gelen Kadınlar Günü için farkındalık yaratmak istediler. Onlar kadın ve erkek gözetmeden kadınlar için giyindiler ve olağan yürüyüşlerini kadın giysileri içinde zorlu koşullarla gerçekleştirdiler.

Türkiye’de ve dünyada farklı lokasyonlarda

Türkiye’de İstanbul, İzmir, Antalya, Fethiye, Ankara ve Bodrum’da olan H3, Dünyada hemen hemen her ülkede ve pek çok şehirde mevcut. Eğer dünyanın herhangi bir yerinde olağandışı görünen bir grup yanınızdan geçerse  H3’lerden biri olma olasılığı çok yüksek.

H3 üyeleri ferdi veya grup olarak dünyanın ve Türkiye’nin farklı lokasyonlarînda yer alan  H3 gruplarına katılabiliyorlar.

Geçmişi 19.YY İngiliz koşu gruplarına kadar dayandığı ifade edilen H3‘in bilinen ilk grubu geçtiğimiz sene 80’inci senesini kutlayan Kuala Lumpur. Kuruluşunda sadece erkeklerin kabul edildiği H3 yıllar geçtikçe kurallarını zamanın koşullara uydurmuş.

Her grubun dinamiği ve toplanma aralığı farklı

Bodrum H3’nin toplanma aralığı iki haftada bir. Dünyadaki örneklerine bakınca  80 senelik ilk H3 grubu Kuala Lumpur haftada iki kez yüzlerce kişi ile spor yapıyor. Bazıları haftada bir, bazıları daha ender bir araya geliyor. Her grubun dinamiği farklı.

Koşmak için farklı rotalar seçen Bodrum BH3’e katılabilmek için öncelikle davet edilmeniz gerek.  Kuralları olmayan grubun farklı adetleri var. En önemlilerinden biri grup içinde rekabete asla yer olmaması. Grup içinde Pembe giymek mümkün değil. Değişmeyen bir diğer gelenek ise koşarken mutlaka takma isimleri ile birbirine hitap etmek. Unutmadan söyleyelim grubun dili İngilizce. Gruba kabul edilirseniz de mutlaka H3 T-Shirti ile gelmeniz gerek.

Doğayı sevmeyen H3’nin parçası olamaz

Kurallara uymayanlar H3 usulünde kendilerine uygun görülen eğlenceli cezalara severek katlanıyor. Amaç mümkün olduğu kadar ortamı eğlenceli hale getirmek, birlikte olmanın keyfini çıkarmak, dikkati ve farkındalığı artırmak. Bütün bunları yaparken de doğaya saygılı olmak.

Kaldı ki onları zaman zaman doğadaki çöpleri toplarken de görebilirsiniz. Bu konuya o kadar özen gösteriyorlar ki yürüyüş yolları üzerindeki işaretleri, unu gıda boyası ile boyayarak hazırlıyorlar.

Bodrum’un herhangi bir yerinde farklı kıyafetlerde insanları yürürken ve koşarken görürseniz “Onların H3 olabileceğini ve  şaşırtmak ve farkındalık yaratmak için” orada olduklarını hatırlayın.

leave a reply