bodrum olay android uygulama
bodrum olay android uygulama
Bodrum Olay | Bodrum Haber, Bodrum Kültür, Bodrum Magazin, Bodrum Siyaset, Bodrum Spor, Bodrum Cemiyet, Bodrum Son Dakika Haberleri

Hasan Kılavuz, “Bu 28 Şubat döneminde dahi yapılmamıştı”

Hasan Kılavuz, “Bu 28 Şubat döneminde dahi yapılmamıştı”
allkaria

Sözcü Gazetesi yazarı Deniz Zeyrek, Devlet Bankalarının, CHP’li belediyelere kredi vermemesi konusunu Bodrum’da yaşayan Vakıflar Bankası eski Genel Müdürü Hasan Kılavuz ile konuştu.  Hasan Kılavuz “Böyle bir şey 28 Şubat döneminde dahi yapılmamıştır. Bir banka büyükşehir belediyelerine kredi vermiyorsa biraz da kendi bacaklarına ateş ediyordur” dedi.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu‘nun kamu bankalarının kendilerine kredi vermediğine dair açıklaması, uyduruk bir konu üzerinden kopartılan fırtına nedeniyle arada kaynadı gitti.

Sözcü Gazetesi yazarı Deniz Zeyrek’in yazısı şöyle:

VALİDESULTAN ŞUBESİ’Nİ HATIRLAMIYORLAR MI?

Bu gelişmeleri takip ederken aklıma Vakıfbank‘ın önceki genel müdürlerinden Hasan Kılavuz‘un 2012‘de TBMM‘deki darbeleri araştırmak üzere kurulan komisyona verdiği ifade geldi.

Klavuz, ifadesinde 28 Şubat döneminde bankaya belli şirketler ile belediyelere kredi verilmemesi konusunda çok baskı yapıldığını söylemişti.

Bir de kendim dinlemek istedim ve dün Hasan Kılavuz‘u aradım. “O siyasi baskılar yüzünden  Refahlı belediyelere kredi vermeyi kesmiş miydiniz” dedim.

“Katiyen” karşılığını verdi ve şunları anlattı:

“Tersine, İstanbul’da Validesultan Şubesi’ni İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne tahsis ettik. Bir de belediyede bir ofis açtık ve işlemlerin oradan sürdürülmesini sağladık. Bankacılık ekonomik bir faaliyettir. Siyasi yaklaşımlarla yapılmamalıdır.”

Validesultan Şubesi halen İBB‘ye bir kilometre mesafede “ticari şube” olarak faaliyet gösteriyor. İBB‘nin 80 bin çalışanı hali hazırda maaşlarını Vakıfbank‘tan alıyor.

Hasan Kılavuz, büyükşehir belediyelerini karşıya almanın bankalar için de riskli olduğuna dikkat çekerek, “İstese maaşları alır özel bir banka ile anlaşır. Belediye bir çok tahsilat işini de kamu bankaları üzerinden yapıyor. Onları da özel bir bankaya geçirir. Bu o bankaların nakit akışına büyük zarar verir. Bir banka büyükşehir belediyelerine kredi vermiyorsa biraz da kendi bacaklarına ateş ediyordur” yorumunu yaptı.

REKLAM ALANI
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ