bodrum olay android uygulama
bodrum olay android uygulama
Bodrum Olay | Bodrum Haber, Bodrum Kültür,  Bodrum Magazin, Bodrum Siyaset, Bodrum Spor, Bodrum Cemiyet, Bodrum Son Dakika Haberleri

Bodrum’un zeytin hasadı Hapimag Sea Garden’da başladı

Bodrum’un zeytin hasadı Hapimag Sea Garden’da başladı
bodrumolay

Zeytin hasadının ilk adımları Hapimag Sea Garden Resort Bodrum’da başladı. Zeytinyağı üretiminde dünyada dördüncü sırada yer alan Türkiye’de böylelikle sezonun ilk zeytin serüveni de start almış oldu. Dünyaca kabul görmüş Bodrum lezzeti ve zeytininin tanıtılması ve yaşatılması için düzenlenen 3. Geleneksel Sea Garden Hasat Günleri alanında birbirinden üstün yetenekleri bir araya getirdi, etkinliğe, yeme&içme sektörünün önde gelenleri katıldı.
Ülkemizde özellikle Ege Bölgesi’nin kendine has ve yüksek kalitede tadım ve kimyasal özellikleri akademik çalışmalarla kanıtlanmış zeytinyağının faydaları saymakla bitmez. Son yıllarda Türkiye’de zeytin ağacı varlığında da önemli artışlar yaşandı. Gen kaynakları açısından zengin yaklaşık 180 milyon zeytin ağacı olan ülkemiz; zeytinyağı üretiminde dünyada dördüncü sırada yer alıyor. Bunda gerek zeytin, yetiştiriciliği gerekse zeytinyağı üretiminde geleneksel ve modern yöntemleri harmanlayarak uygulamanın etkileri büyük.
Bölge ekonomisine katkı sağlayan bu hasadın önemli noktalarından birisi de Bodrum. Hapimag Sea Garden Resort Bodrum, zeytin gen kaynakları açısından zengin olan Türkiye’de zeytin ve zeytinciliği yaşatmak, yerli, sürdürülebilir ve doğal üretime destek olmak amacıyla Sözen Organizasyon’un katkılarıyla artık bir gelenek haline gelen Sea Garden Hasat Günleri’ni bu yıl üçüncü kez gerçekleştirdi.
Yaklaşık 280 kök zeytin ağacının hasadını da yapan konuşmacı ve misafirler özel bir deneyim yaşadı. Hapimag Resort Operasyonları Türkiye Direktörü Kerem Demirkol, Executive Şef Orhan Demirok ve otel yönetim ekibinin gerçekleştirdiği etkinlik, sosyal mesafe kuralları çerçevesinde hijyen kuralları ve sınırlı sayıda misafirin katılımıyla gerçekleştirildi. Kerem Demirkol, “Tesisimizde kendi zeytinliğimizden soğuk sıkım usulü ile elde ettiğimiz altın madalya ödüllü zeytinyağımız mevcut. Türkiye’nin zeytin ve zeytincilik piyasasına bölgemizin bize sunduğu ayrıcalıkla katkı sağladığımız için çok mutluyuz” diye konuştu.
Zeytin atölyelerine ilgi büyüktü
Zeytin yetiştiriciliği ve zeytinyağının işlenme süreçlerini ülkenin en iyi zeytinyağı üreticilerinin ağzından dinleyen katılımcılar, zeytin, zeytinyağı tadımı, zeytin hasadı ve çekiçge zeytin yapımı atölyelerinde bilgilendirici ve eğlendirici deneyimler yaşadı.
Alanında lider şefler ve uzman konuşmacılar Hasada katıldı
Zeytin ve zeytinciliğin öneminin vurgulandığı panelde, Sözen Organizasyon Genel Müdürü Gökmen Sözen, Şef Yener Özden, Şef Şenol Demirtaş, Şef Eyüp Kemal Sevinç, Şef Tolgar Mireli , Yiyecek içecek uzmanı Oğul Türkkan, Yemek kültürü ve araştırmacısı Nilhan Aras, Metro Toptancı market meyve-sebze kategori müdürü Birol Uluşan, Şef Rıza Belenkaya, Hiç Zeytin Ormanı Kurucusu Duygu Özerson Elakdar, Komili Ayvalık Operasyon Müdürü Mehmet Cavlı, Kürşat Ayvalık Zeytinyağı Ziraat Mühendisi Zeynep Kürşat, Mandalya Zeytinyağı Kurucusu Nuri Felek, Şef Umut Karakuş ve Hürriyet Daily News Yazarı Aylin Öney Tan keyifli söyleşiler gerçekleştirdi.
Tesis bahçesinden menüye
Misafirler zeytin, zeytinyağı tadımı, zeytin hasadı ve çekiçge zeytin yapımı workshop’larında bilgilendirici ve eğlendirici deneyimler yaşadı. Bu sene 3. kez gerçekleşen “Sea Garden Hasat Günleri”, gelecek yıllarda da bölgede yerel üretimi desteklemeye devam edecek. Sürdürülebilirlik ilkesini doğa için benimseyen Hapimag Sea Garden Resort Bodrum’da Ege’nin bereketli topraklarında yetişen doğal ürünler mutfaktan sofralara taşınıyor. Ayrıca tesiste yapılan yemeklerin çoğunda serada yerli tohum kullanılarak yetiştirilen organik ürünler kullanılıyor. Tesisteki bitkiler budandıktan sonra bekletilerek gübre ve organik malzeme olarak bahçede kullanılıyor.

 

REKLAM ALANI
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ