bodrum olay android uygulama
bodrum olay android uygulama
Bodrum Olay | Bodrum Haber, Bodrum Kültür, Bodrum Magazin, Bodrum Siyaset, Bodrum Spor, Bodrum Cemiyet, Bodrum Son Dakika Haberleri

BODRUM’UN 9 ŞAHANE KOYU

BODRUM’UN 9 ŞAHANE KOYU
REKLAM ALANI

Bodrum'da Az Bilinen 9 Şahane Koy

Yıllar yıllar öncesinin izlerini taşıyan, güneşin bile bambaşka ışıldadığı, doğal güzelliklerin bir bütün halinde bizlere miras bırakıldığı tabiat harikası bir yer Bodrum. Şarkılar bile yetmemişken buranın güzelliğini anlatmaya, biz nasıl başaracağız bu işi inanın hiç fikrim yok. Yazın insan kalabalığından bir nebze gölgelense de Bodrum’un güzelliği, hala daha keşfedilmemişliğin verdiği sükuneti koruyabilen yerler var burada. İşte Bodrum’da az bilinen 9 şahane koy.

1 – Iassos

bodrum iassos
Hiç şüphesiz Bodrum denince akıllara hemen hareketli gece hayatı, lüks oteller, beach clublar ve pahalı mekanlar geliyor. İassos, gerçeğin hiç de öyle olmadığını gösteriyor bizlere. Şimdi ki ismi Kıyıkışlacık olan Iassos, Bodrum Yarımadası’nın kuzeyinde, Güllük Körfezi’nin en uç noktasında bulunuyor. Öylesine bakir bir yer ki burası, insan keşfetmeye kıyamıyor ama içimizdeki o keşif ruhu ağır basıyor işte, ne yapalım? Iassos’da ne mi var; bir elin parmağını geçmeyecek kadar pansiyon, restoran ve bir adet bakkal var. Bir de lacivert bir deniz…

2 – Mazı

bodrum mazi
Bodrum’da bakir kalmayı başarabilmiş koylara sahip sevimli mi sevimli bir kıyı köyü Mazı. Bodrum’a 50 kilometre mesafede bulunan Gökova Körfezi’nin hemen yanı başında yer alıyor. Yemyeşil bir doğa, saygıda kusur etmeyeceğiniz asırlık ağaçlar, masmavi bir deniz ve kendinizi özgürce bırakabileceğiniz berrak bir su vaat ediyor size Mazı. Olurda bir gün Mazı’ya giderseniz eğer, Sedef ve Ilgın Koylarını mutlaka görün.

3 – Camel Beach

bodrum camel beach
Siz belki de burayı Kargı Koyu olarak da duymuş olabilirsiniz. Şimdilerde ismi Camel  Beach. Buraya Camel Beach denmesinin sebebi ise, eskiden beri kumsalda yatan ve oradan oraya atlayan develer. Hatta deve turlarıyla da yavaş yavaş popüler olmaya başladı bile Camel Beach. Develerinin yanı sıra, sonsuzluğa uzanan kumsalı, kumlarının arasında beliren ve dünya üzerinde eşine az rastlanan zambakları ile Camel Beach, keşfedilmeyi bekleyen bir tabiat harikası adeta. Camel Beach’e Ortakent Yahşi yolu üzerinden Kargı oklarını takip ederek ya da Bodrum Merkez’den tekne ile ulaşabilirsiniz.

4 – Aspat Koyu

bodrum aspat koyu
Turkuaz renkli denizi, büyüleyici manzarası ile Aspat Koyu, sıcacık bir anne kucağı gibi. Siz manzaraya kendinizi kaptırmışken, Ege’nin hiç bu kadar davetkar olmadığını fark edeceksiniz birden. Kendinizi o serin sulara bıraktığınızda ise hayata dair hiçbir şey düşünmek istemeyeceksiniz. Bodrum’un Karaincir mevkiinde bulunan Aspat Koyu, Venedik Kalesi’ne de ev sahipliği yapıyor. İlk fırsatta keşfedilmeli ve bu güzelliğe geç kalınmamalı diye düşünüyoruz.

5 – Günbatımı Plajı

bodrum gunbatimi plaji
Günbatımı Plajı, Turgutreis’de bulunuyor. Bodrum’un belki de en güzel plajlarından biri olan Günbatımı Plajı, bölgenin en iyi günbatımı manzarasını sunduğu için bu ismi almış. Kos Adası manzarası eşliğinde yüzmek ise paha biçilemez bir deneyim.

6 – Bağla Koyu

bodrum bagla koyu
Bağla Koyu Bodrum’un en huzurlu köşelerinden biri. Bodrum Merkez’e 14 kilometre uzaklıkta bulunuyor. Hani o anlata anlata bitiremediğimiz Bodrum’un doğal güzellikleri var ya, işte Bağla Koyu da onlardan biri. Yazın keyfi burada bir başka güzel çıkıyor.

7 – Fener Plajı

bodrum fener plaji
Bodrum’un güneybatı sahiline doğru gittikçe bir meltem uğultusu duyar gibi olduğunuzda, bilin ki Fener Plajı’na çok yaklaşmışsınız demektir. Fener Plajı, Bodrum’a 20 km uzaklıkta bulunuyor. Sahilin kuzey ucunda bulunan Hüseyin burnu Feneri vermiş buraya ismini. Mayıs ve Ekim ayları arasında her yer Windsurfçü kaynıyor. Fener Plajı, Bodrum’un en geniş ve en doğal kumsallarından biri aynı zamanda.

8 – Karaada

bodrum karaada
İsminin kara olması yanıltmasın sizleri. Aslında yemyeşil çam ağaçlarıyla çevrili Bodrum Karaada. Yeşil ve mavinin ahenkle buluştuğu o yer işte burası. Karaada’da bir de mağara bulunuyor. Mağaranın içinden çıkan sıcak su ve çamur hem cildinize iyi geliyor, hem de komik hatıra fotoğraflarını süslüyor. Bizden söylemesi.

9 – Adaboğazı

bodrum adabogazi
Aslında biz burayı daha çok Bodrum Akvaryum Koyu olarak biliyoruz. Halbuki burası Gümbet’in batı ucunda bulunan küçük küçük koylardan ve bu koyların önlerini kesen bir adadan oluşuyor. Suyun kristal parlaklığı ve nefes kesici doğal güzelliği dolayısıyla halk buraya Akvaryum ismini takmış. Adaboğazı’na yalnızca teknelerle ulaşılabiliyor bu arada. Pırıl pırıl Ege’nin derinliklerini keşfetmek gerçekten de bambaşka bir duygu.

(www.neredekal.com)
REKLAM ALANI
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ