bodrum olay android uygulama
bodrum olay android uygulama
Bodrum Olay | Bodrum Haber, Bodrum Kültür, Bodrum Magazin, Bodrum Siyaset, Bodrum Spor, Bodrum Cemiyet, Bodrum Son Dakika Haberleri

Bodrumspor’un “Satılmasına”, Engel Madde Kalktı!..

Bodrumspor’un “Satılmasına”, Engel Madde Kalktı!..
allkaria

Bodrumspor Futbol AŞ’nin, Alanyaspor’un ve Opet’in sahibi iş insanı Fikret Öztürk’e satılması ile ilgili görüşmeler sürerken, Bodrum Belediyesi Bodrumspor Kulübü Derneği’nin olağanüstü kongresinde, futbol şubesinin borçlarından derneğin 2 yıl süreyle sorumlu olması karara bağlandı.

Geçtiğimiz yıl şirketleşmeye giden yeşil beyazlı ekipte, olağanüstü kongre gerçekleştirildi. Deniz Ticaret Odası Konferans Salonu’ndaki kongre, saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı. Kongreye Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras, Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Erdoğan Başeymez, Deniz Ticaret Odası Bodrum Şubesi Başkanı Orhan Dinç, kulüp başkanı Rıza Karakaya, Bodrumspor yönetim kurulu üyeleri ve kongre üyeleri katıldı.

Kongrede, şirketleşme işleminde yasal bir gereklilik olduğu ifade edilen “Derneğin 22 Mayıs 2019 tarihli Genel Kurulunda almış olduğu Futbol Şubesinin Bodrumspor Spor Faaliyetleri AŞ.’ye devri ile ilgili 17 Ağustos 2020 tarihinde yapılan Futbol Devir Sözleşmesi gereğince, futbol şubesinin borçlarından derneğin 2 yıl süreyle sorumluluğunun devam etmesi konusu” görüşülerek yapılan oylamada oy çokluğu ile kabul edildi. 

Profesyonel futbol şubesinin yüzde 60 hissesinin işadamı Fikret Öztürk’e satılması ile ilgili görüşmeler devam ederken, geçen yıl şirketleşmeye giden Bodrumspor’un kongresine katılanlarda bazıları, şirketin satışıyla ilgili yeterli bilgilendirilmediklerini belirterek tepki gösterdi.

Kulüpten net bir açıklama yapılmadığını söyleyen genel kurul üyesi Ramazan Aydınlı, “Biz hisselerin yüzde 49’unun satılacağını, yüzde 51’inin kalacağını biliyorduk. Fakat sonradan arkadaşlarımızın hisselerin yüzde 100’üne yetki aldıkları öğrenildi. Bir basın açıklaması yapılabilirdi. Sadece başkan yapmayabilir, basın sözcüsü, genel sekreter yapabilirdi” dedi. 

Eski kulüp müdürü ve genel kurul üyesi olan Birol Ahi, ise daha önce şirketleşme ile ilgili Belediye Meydanı’nda yapılan açıklamada kamuoyuna yalan söylendiğini savunarak “Belediye önündeki toplantıda insanlara yalan söylendi. Değerlerimiz satıldı. Kendi payıma, ben bunun hesabını soracağım.” ifadelerini kullandı.

– “BODRUMSPOR AYAKLARI ÜZERİNDE DURACAKTI”

Şirketleşme ve Fikret Öztürk’e hisse satışı hakkındaki süreci anlatan Kulüp Başkanı Rıza Karakaya, “498 tane hisse yaptık, tanesi 29 bin 500 TL. 14 Milyon 700 bin lira para toplayacaktık. Bu topladığımız paralarla borçlarımız silinecekti, Bodrumspor ayakları üzerinde duracaktı. Bu şekilde projemize başladık.” dedi.

Yaklaşık 10 aydır hisselerin satışta olduğunu belirten Karakaya “İşadamları, futbol sevdalıları, Bodrum sevenler, inşaatçılar, eski Bodrumsporlular, yani kim aklınıza gelirse toplamda yüzde 7’lik hisse almış. 2 milyon civarı bir para toplamışız. Pandemi başladıktan sonra hisse satışlarımız durdu. Ahmet Aras başkanımızın da, kulübe gelir aktarma işi iyice zorlaşmaya başladı. Bu süreçte görüşmeler yaptık. En az 10 ayrı firmadan ciddi teklif geldi, 30-40 kişi de ‘biz de alalım’ dedi. Araştırıyoruz, bir takımı dolandırıp yurt dışına kaçmış. Bir tanesi başka bir takımı dolandırmış. Büyük hisseyi almaya çalışanlarla tam anlaşamadık. Bir kaç tanesi çok değerli hakikaten iyiydi. En son iş insanı Fikret Öztürk, karşımıza çıktı ve yönetim kurulu olarak, hem Bodrum’u seven, hem de haftanın 6 günü Bodrum’da yaşayan bir insanla, bu işi yapabilmenin iyi olduğuna inandık.” ifadelerini kullandı.

Takımı süper amatörden bugünlere getirdikleri ancak 3 yıldır zorluklar yaşadıklarını anlatan Karakaya, Bodrumspor’u 2. Lig’de tutmakta zorlandıklarına dikkati çekerek şunları söyledi:

“Ya geri gideceğiz, ya da burada bir kaç sene daha can çekişeceğiz. Transferimde yasak yok. Bu kulübü birkaç sene daha burada tutarız ama, borçlar büyür ve içinden çıkılamaz hale gelir. Biri oradan ‘İnşaatçılardan para almayın’ diyor. Türkiye’de inşaatçılardan para almayan spor kulübü varsa bana gösterin. Biri diyor ‘otelcilere gitmeyin.’ Herkes konuşuyor, ama bekara karı boşamak kolay. Biz yönetim kurulu olarak bu işe inandık. Bize sponsor olacak insanı su götürmez. Hem Türkiye’deki adı sanı hem de Atatürkçü bir zengin. Yani kısa yoldan son yıllarda zengin olmuş bir adam değil. Bodrum markasına yakışır bir firma bulduk.’Ben yüzde 60’ını isterim, 15 milyon borcu öderiz.’ dedi.”

Bodrum’da Fikret Öztürk’le birlikte spor turizmini de başlatacaklarını ifade eden Rıza Karakaya, konuşmasında şu ifadelere yer verdi:

“Kendisi bana ‘Futbolcu transferinden önce arsa bul. Git Çamlık’ta, Rixos’lara yakın yerlerden bul. Konacık’ta bul. 2 saha oraya, 1 saha buraya yapalım’ dedi. Başkanımız Ahmet Aras da konuşmaya şahit. Böylelikle Antalya’ya bin takım gidiyorsa, buraya 100 takım gelecek. İklimimiz daha güzel. 12 ay turizm deniyor. 12 ay turizmi başlatmak için Bodrumspor köprü olabileceği bir durum. Küçük olsun benim olsun mantığıyla gideceğimize turizmde dünya şampiyonlar liginde yarışan Bodrum’un futbol takımına da Avrupa kupalarına gitmek yakışır. Bu da böyle sermayeleri, adam gibi adamları yanına alarak olur.”

“BENDEN ÇOK MU FAKİRSİNİZ?”
Kongrede konuşan Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras ise, şahsı adına 5 hisse aldığını söyledi. Aras, “Mangalda kül bırakmayanlara sesleniyorum. Ben şahsım adına 5 hisse aldım. Soruyorum burada kaç kişi aldı? Şahsı adına 5 taneden fazla hisse alan varsa bana burada lütfen söylesin. Demek ki insanlar gerçekten elini taşın altına sokmamış. Benden çok mu fakirsiniz? Ben o zaman Rıza’ya ‘Beni inşaatçılara gebe bırakma kardeşim’ dedim. Hisse yapalım, hisse satalım adamın elinde belge olsun. Bunu hiç kimse almadı. Biz kimlere kimlere telefon ettik. Hiç kimse çıkıp da hisse almadı, işin aslı bu. Yüzde 49 meselesi de kutsal kitap değil. Değişim olmazsa zaten geri gidersin. Biz hisseleri kolayca satacağımızı düşünürken baktık ki ortada yüzde 10’unu bile satamadığımız bir tabloyla karşı karşıya gelmişiz. Şu an bir dönüm noktasındayız. Aldığımız karar, Bodrumspor’un geleceği açısından çok önemli bir karar” dedi.

“BUNU BAŞARABİLİRSEK TARİH HEPİMİZİ YAZACAKTIR”
Fikret Öztürk’ün Çamlık bölgesinde 4 büyük saha yapacağını kaydeden Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras, “Etrafındaki büyük otelleri düşünün. Oteller bölgesi, Torba, Kempinski tarafında yeni oluşumları düşünün. Şu alanda tarihi bir dönüşümdeyiz. Eğer bunu başarabilirsek tarih hepimizi yazacaktır. Sağduyuyla hareket edelim ama hiç kimseye de Bodrum’un adını ezdirmeyin.” diye konuştu. 

Konuşmaların ardından yapılan oylamada, katılan 5 üyenin ret oyuna karşılık görüşülen madde oy çokluğu ile kabul edildi.

REKLAM ALANI
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ