Bodrumlular Nardugan kutladı

Ön Türkler'deki atalar kültü döneminden günümüze kadar Orta Asya coğrafyasında Güneş kültü adına kutlanan Nardugan Bodrumlular tarafından kutlandı

0
Gündoğan Mahallesi sahilinde gerçekleştirilen etkinlikte katılımcılar, sembolik hayat ağacına renkli çaputlar bağlayarak, dilek diledi. AA
Nardugan, Roma’da Satürnalya, Antik Yunan’da ise Dionysos Şenlikleri olarak kutlanan, Türklerde Güneş’in Doğuşu anlamına gelen ve Ön Türkler’deki atalar kültü döneminden günümüze kadar Orta Asya coğrafyasında Güneş kültü adına kutlanan bir bayramdır.
Muğla’nın Bodrum ilçesinde, nardugan kutlaması düzenlendi. Peynir Çiçeği Gündoğan Gönüllüleri Derneğince, Gündoğan Mahallesi sahilinde gerçekleştirilen etkinlikte, renkli görüntüler yaşandı. (Anadolu Ajansı )

Vıkıpedia’ya göre Nardugan her yıl 22 Aralık’tan sonra gelen ilk dolunayda kutlanır.

Bodrum’da dün Nardugan kutlandı

Peynir Çiçeği Gündoğan Gönüllüleri Derneğince, Gündoğan Mahallesi sahilinde gerçekleştirilen etkinlikte, katılımcılar, sembolik hayat ağacına renkli çaputlar bağlayarak, dilek diledi.

 

Lokma tatlısıyla çeşitli ikramların yapıldığı etkinlikte renkli görüntüler yaşandı. Yoğun ilgi gösterilen etkinlikte, sahilde ateş yakıldı.

Etkinliğe katılanlar, Bodrum ve farklı yörelerin eserlerinin seslendirildiği canlı müzik eşliğinde dans ederek eğlendi.

Bodrum Merkez’de yer alan farklı kutlamalarla Nardugan’ın bereketi için danslar edildi, farklı kutlamalar yapıldı

Paylaş
Önceki İçerikKartepe feribotu yeni kaptan ile geri dönecek
Sonraki İçerikBodrum’da sokakta bulunan iguana korumaya alındı
Ercan Vuranlar
Hürriyet Gazetesinde muhabirlik yapmaya başlayarak gazeteciliğe adım atan Ercan Vuranlar, daha sonra Hürriyet Gazetesi Londra Bürosunda çalışmış ve buradan da emekli olmuştur. Ancak gazeteciliğe Londra’da yayınladığı ilk Türk Gazetesi “Olay” ile, yayıncılığa başlamıştır. Daha sonra sırasıyle İngilizce ‘Green Lanes Express Gazetesi’ ve ‘Günaydın’ gazetelerini yayınlayan Ercan Vuranlar, 2000 yılında Bodrum’a yerleşince Londra’daki bu gazeteleri satmıştır. Londra Olay Gazetesi halen yayın hayatına devam etmektedir..

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here