Bodrumlular haydi kapımızın önünü süpürelim!

Bodrum’da başlatılan “Kapının Önünü Süpür” hareketine bir destek de Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras’tan geldi.

Çevre ve doğa tahribatına karşı duyarlılığı bilinen Başkan Aras, hafta sonu sabah yürüyüşü için gittiği Bitez’in Adaboğazı mevkiinde bir grup arkadaşıyla birlikte sahil temizliği yaptı.

Aras ve beraberindekiler topladıkları çöpleri daha sonra limana götürüp belediye ekiplerine teslim ettiler. Bitez’de bir vatandaş tarafından başlatılan ve ilk olarak Adaboğazı mevkiinde gerçekleştirilen “KapınınÖnünü Süpür” hareketinin temsilcileriyle de karşılaşan Başkan Aras, gönüllü vatandaşlara teşekkür ederek, Bodrum’u güzelleştirmek için çaba gösteren  herkesin, her sivil toplum hareketinin Belediye olarak sonuna kadar destekçisi olduklarını söyledi.

Aras, gönüllülerin Adaboğazı’na astığı ahşap uyarı tabelalarını da ilgiyle inceledi.Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras, “Gelişigüzel atılan her atık doğamıza, denizimize,  orada yaşayan tüm canlılara zarar veriyor. Biz her projemizi, her çalışmamızı ‘tertemiz bir turizm kenti’ olmak için yapıyoruz. Her bir vatandaşımızın bu çabamıza verdiği destek, çok anlamlı” dedi.

Önemli olan temizlemek değil kirletmemek

Turizm sezonu öncesi, Bodrum’un çevre kirliliği ve çöp sorununu mümkün olan en kısa zamanda çözmek amacıyla Belediye’nin ilgili birimlerini harekete geçirdiklerini de anlatan Başkan Aras, Bodrum’da yaşayan ve buraya tatil amacıyla gelen her bireyin çevresinden ve doğasından sorumlu olduğunu söyledi.

Tüm vatandaşların çevre konusunda duyarlı ve bilinçli olmasını isteyen Aras, “Bodrumumuzu ve çevreyi korumanın en kolay ve en etkili yolu, onu temiz tutmaktan geçiyor. Olması gereken sonradan temizlemek değil, kirlenmesini önlemektir.

Bunun için de her vatandaşımızın, bu konuda kendisini sorumlu hissetmesi gerekiyor. Biz bir yandan sahillerimizi, sokaklarımızı, caddelerimizi, denizlerimizi korurken, bir taraftan da bu farkındalığı yaratacağız” dedi.

Dönüş yolunda gördüğü bir sarnıcı da dikkatle inceleyen Başkan Aras, uzun zaman bakımsız kaldığı için üst örtüleri çöken, duvarlarında ve kubbe üzerinde otlar biriken tüm sarnıçları birer birer bakıma alacaklarını belirtti.

Aras, “Bodrum’un yaşam kültürünü, tarihini yansıtan tüm değerlerini korumak ve çocuklarımıza, torunlarımıza aktarmak bizim sorumluluğumuzda” mesajinı verdi

leave a reply