bodrum olay android uygulama
bodrum olay android uygulama
Bodrum Olay | Bodrum Haber, Bodrum Kültür,  Bodrum Magazin, Bodrum Siyaset, Bodrum Spor, Bodrum Cemiyet, Bodrum Son Dakika Haberleri

Bodrum’lu Denizci ve Yelkencilerin Temel Reis’i ‘Black Eyes 1’de öldüler

Bodrum’lu Denizci ve Yelkencilerin Temel Reis’i ‘Black Eyes 1’de öldüler
dr mehmet aşık

Geçtiğimiz gün Silivri açıklarında yanarak batan Black Eyes 1 isimli motor yatta, İstanbul Yelken Kulübü’nün Temel Reis lakaplı kaptan yardımcısı Engin Sili’nin (52) de hayatını kaybettiği ortaya çıktı. Engin Sili ve Bodrum İçmeler Tersanesinden makine ustası Abdurrahman Şen’in cesetleri ile yaralı kurtulan 3 kişiyi denizden ABD 6. Filosu’na bağlı ‘USS Ross’ güdümlü füze destroyerinin personeli çıkardı.
DENİZCİ bir aileden gelen Engin Sili çocukluktan beri yelkenlilerin içinde büyüdü. Yelken dünyasının en sevilen simalarından biriydi. İki arkadaşı, birkaç gün önce satın alıp ‘Black Eyes 1’ ismini verdikleri 22 metrelik motor yatı İstanbul’dan Bodrum’a götürecekti. Engin Sili’den yardım istediler. Engin Sili’nin dümenine geçtiği ‘Black Eyes 1’ önceki sabah Kalamış Marina’dan yola çıktı. Teknedeki 5 kişi içinde Bodrum İçmeler Tersanesinden makine ustası Abdurrahman Şen de vardı. İlk durağın Bozcaada olması planlandı.
Silivri açıklarına geldiklerinde makine dairesinde yangın çıktı. Dumanı fark eden Abdurrahman Şen motor kapağını açınca alevler dışarı taştı. Engin Sili o sırada fenalaştı ve yere yığıldı. Arkadaşının güverteye düşüp hareketsiz kaldığını gören Tunç Öner hemen kalp masajına başladı. Alevler tüm tekneyi sarınca Engin Sili’yi kucaklayıp denize atladı. Diğerleri de onu izledi.

FÜZE DESTROYERİ MÜDAHALE ETTİ
Alev alev yanan Black Eyes 1’i ilk fark eden ABD’nin 6. Filosu’na ait 71 borda numaralı USS Ross güdümlü füze destroyeri oldu. Gemi personeli acil destek botuyla teknenin yanına giderek 5 kişiyi denizden çıkardı. Engin Sili ve Abdurrahman Şen hayatını kaybetmişti. 3 kazazedenin durumu ise iyiydi. Sili ve Şen ölüm nedenlerinin tespiti için Adli Tıp Kurumu’na kaldırıldı. ABD Savaş gemisinin komutanı J.D. John sosyal medyadan Black Eyes 1’e müdahale anının fotoğraflarını paylaşarak, “Uluslararası deniz hukuku ve denizcilik geleneğine uygun olarak, ABD Deniz Kuvvetleri, diğer denizcilerin yaptığı gibi sıkıntılı denizcilere yardım ediyor” dedi.

BİTMEYEN BİR AŞK HİKÂYESİ
Birin Özer Sili ile 2018 yılında evlenen ve 16 aylık bir çocuğu olan Engin Sili, bir gazeteye verdiği bir röportajda yelkenciliği şöyle anlatmıştı: “10 yaşımda yarışmaya başladım. Binin üzerinde yelkenci yetiştirdim. Aslında hiç bitmeyen bir aşk hikâyesi gibi… Yelkenli sizi denizle birleştiren çok güzel bir araç. Yelken öncelikle hızlı ve doğru karar verme yeteneği sağlıyor. Hayatın kargaşasından uzaklaşıp doğanın parçası olduğunuzu fark ediyorsunuz.”

REKLAM ALANI
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ