Bodrum’da uçak kazası tatbikatı

0
41

Devlet Hava Meydanları İşletmesi (DHMİ) Milas-Bodrum Havalimanı Başmüdürlüğünce “Acil Durum Planı” kapsamında düzenlenen ve denize düşen uçaktaki yaralıların kurtarıldığı tatbikat yapıldı.
Deniz üzerinde meydana gelebilecek uçak kazalarının etkilerini asgariye indirerek, kurum ve kuruluşların operasyonel faaliyetlerinin test edilmesi amacıyla, Devlet Hava Meydanları İşletmesi Milas-Bodrum Havalimanı Müdürlüğü Koordinesinde tatbikat düzenlendi.
Havalimanı pist yakınındaki Güllük Körfezi’nde gerçekleştirilen tatbikatta, senaryo gereği XYZ havayollarına ait yolcu uçağı, 75 yolcu 8 mürettebatıyla iniş yaptığı sırada bilinmeyen bir nedenle denize düştü.
Olayın 112 Acil Çağrı Merkezine bildirilmesinin ardından Sahil Güvenlik Komutanlığı koordinesinde, Liman Başkanlığı, Muğla Kıyı Emniyeti Şube Müdürlüğü, İl Emniyet Müdürlüğü deniz polisi, İl Sağlık Müdürlüğü deniz birimleri deniz üzerinde arama ve kurtarma çalışması yaptı.
Güllük Liman Başkanlığı koordinesinde, Güllük Mandalya Turizm ve Liman Hizmetleri, Bodrum Deniz Kurtarma Derneğine bağlı ekipler de deniz üzerinde arama ve kurtarma çalışmalarına katıldı.
Sahil Güvenlik Komutanlığı DEGAK Özel Timi ve Bodrum Deniz Kurtarma Derneği ekibi de su altı arama kurtarma çalışmaları gerçekleştirdi. Çalışmalara İl Jandarma Komutanlığı, Muğla İl Afet ve Acil Yardım Müdürlüğü (AFAD), Muğla Büyükşehir Belediyesi İtfaiye ekipleri de destek verdi. Tatbikatta bir çok kişi kurtarıldı.
Bodrum Kaymakamı, Havalimanı Mülki İdare Amiri Vekili Bekir Yılmaz, gazetecilere yaptığı açıklamada, tatbikatların kurumlar arası koordinasyon ve iş birliğini artırdığını, her türlü acil duruma müdahalenin hızlı ve etkin şekilde yapılabileceğini ifade etti.
Havalimanı Başmüdür Vekili Hasan Tosun, seferber edilen imkan ve kabiliyetlerin, meydana gelebilecek gerçek bir olayda da seri ve etkin şekilde kullanılabileceğinin görüldüğünü belirtti.

Paylaş
Önceki İçerikKuyuya düşen kedi yavrusu kurtarıldı
Sonraki İçerikFacia zanlısı 9 kişi adliyeye sevk edildi
Ercan Vuranlar
Hürriyet Gazetesinde muhabirlik yapmaya başlayarak gazeteciliğe adım atan Ercan Vuranlar, daha sonra Hürriyet Gazetesi Londra Bürosunda çalışmış ve buradan da emekli olmuştur. Ancak gazeteciliğe Londra’da yayınladığı ilk Türk Gazetesi “Olay” ile, yayıncılığa başlamıştır. Daha sonra sırasıyle İngilizce ‘Green Lanes Express Gazetesi’ ve ‘Günaydın’ gazetelerini yayınlayan Ercan Vuranlar, 2000 yılında Bodrum’a yerleşince Londra’daki bu gazeteleri satmıştır. Londra Olay Gazetesi halen yayın hayatına devam etmektedir..

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here