bodrum olay android uygulama
bodrum olay android uygulama
Bodrum Olay | Bodrum Haber, Bodrum Kültür, Bodrum Magazin, Bodrum Siyaset, Bodrum Spor, Bodrum Cemiyet, Bodrum Son Dakika Haberleri

Bodrum’da Türk Alman dostluğu perçinlendi

pisisoft

Bodrum’da Türk Alman dostluğu Yeni yıl sebebi le verilen bir resepsiyonla pekiştirildi. Resepsiyonda ilçede yaşayan Almanlar ve Türk eşleri ile yüze yakın davetli  yerini aldı.

Resepsiyonunun açılış konuşmasını yapan Lassig, “Yeni yıl yeni yıl vesilesiyle verdiğimiz davette hepinizi içtenlikle selamlıyorum, yüksek katılımınızdan dolayı da çok mutlu olduğumu belirtmek istiyorum.

Geçtiğimiz yılın Türkiye-Almanya ilişkilerine baktığımda olumlu bir değerlendirme sonucuna varabiliyorum. Daha bir yıl önce iki ülkenin siyasi anlaşmazlıkları, hissedilebilir bir gerginliğe sürükleniyordu.  Bu arada siyasi ilişkilerimiz etkin şekilde düzeldi. Alman Dışişleri Bakanımız Eylül ayında Ankara ve İstanbul’da müzakerelerde bulundu.  Alman Ekonomi Bakanı ise Ekim ayında büyük bir delegasyonla Ankara’da idi. Türkiye Cumhuriyeti  Başkanı da Eylül ayı sonunda Almanya Federal Cumhuriyeti’ne resmi ziyaret için davet edildi.  Ekonomi alanında da Almanya ile Ege Bölgesi arasındaki ilişkiler olumlu gelişti” dedi.

Lassig; “Dostluğumuzu korumak ve daha da büyütmek zorundayız”

Bodrum bölgesinde Alman turist sayısının eski seviyesine ulaşmak üzere olduğunu ve daha da  artacağını fark etmişsinizdir diyerek konuşmasına devam eden Lassig; “ Almanya, Türkiye’nin en büyük ekonomi İş ortağı, Türkiye’de ise Ege Bölgesi en büyük ekonomi iş ortağı.  Geçen yıl da aynı yerde belirttiğim gibi Alman halkı yakın tarihi itibarıyla hiçbir halk ile Türkiye halkıyla olduğu kadar yakın değildir.

Bizler bu dostluğu korumak ve daha da büyütmek zorundayız. Burada bu akşam bulunan her bir kişi,  Türk-Alman ilişkilerine özel ilgi duyan korunması ve daha da  gelişmesine katkı sağlıyor. Bunun için hepinize içtenlikle teşekkür ederim.

Bu akşam özellikle içtenlikle teşekkür etmek istediğim kişi ise bizim Bodrum ve Muğla ili Fahri  Konsolosumuz Sayın Kaman Kaplan. Bu onurlu görevi yıllardır Almanya Federal Cumhuriyeti için  yürütüyor.

Sevgili Bayan Kaman Kaplan, Dışişleri Bakanlığımız, İzmir Başkonsolosluğumuz ve görev  alanınızda bulunan tüm Almanlar veya Almanya ile bağları bulunan kişiler çalışmalarınızı çok takdir ediyor. Hepinize güzel sohbetli bir akşam diliyorum. Ayrıca sizlere ve ailelerinize mutlu, başarılı ve en önemlisi  sağlıklı bir 2019 yılı diliyorum” dedi.

Almanya Federal Cumhuriyeti Muğla Fahri Konsolosu; Avukat Gülay Kaman Kaplan yaptığı konuşmada; “Saygıdeğer Almanya Federal Cumhuriyeti İzmir Başkonsolosu Bay Lassig’e Bodrum’da bu yıl da Yeni Yıl Kokteyl daveti düzenlediği için teşekkür ederim.

İzmir Başkonsolosu Sayın Dr. Lassig’e katılıyorum. Alman ve Türk Halklarının dostluğunun  her iki devlet için büyük önem taşımakta. İki halk arasında var olan bu bağ, gerek kültürel  gerekse ekonomik alanda etki etmekte. Bu birlik ve beraberliği desteklemek ve bu birliğin devamı  her birimizin ortak gayesidir“ dedi.

Bodrum sadece yatırım için değil turizmi ile de Almanların dikkatini çekiyor

Bodrum’un  sadece yatırım amaçlı değil, turistik yer olarak da Almanların ilgisini çektiğini ifade eden Kaplan; ikamet edeneler yerleşim yeri olarak da Bodrum’u seçmekteler.

Almanya Fahri Konsolosu olarak,  her iki tarafın işbirliği ve yatırımlarının desteklenmesi için, elimden geleni yapmaya hazır olduğumu belirtmek istiyorum.

Ofis binamızda, Almanca Kütüphane faaliyetlerini sürdürmektedir ve okurlara her daim  kapılarımızın açık olduğunu hatırlatmak isterim.

Kütüphanenin işlemesinde değerli katkılarını  sunan ve siz okurları görmekten de mutluluk duyan sevgili Heide Jakobi Ergüder Hanıma  da tekrar huzurlarınızda teşekkür ederim. İyi ki varsınız!

Kütüphanemizin ve  Kültürlerarası Buluşma Merkezi’nin çeşitli etkinlikler için tarafınıza tahsis edebileceğimi de  yine hatırlatmak isterim.  Almanya Federal Cumhuriyeti İzmir Başkonsolosu Sayın  Dr. Lassig’in iyi dileklerine katılarak,  bu akşamın hepimiz için keyifli geçmesini ve 2019 yılının sizler ve aileleriniz için sağlık,  başarı ve mutluluk getirmesini temenni ederim” dedi.

REKLAM ALANI
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ