bodrum olay android uygulama
bodrum olay android uygulama
Bodrum Olay | Bodrum Haber, Bodrum Kültür, Bodrum Magazin, Bodrum Siyaset, Bodrum Spor, Bodrum Cemiyet, Bodrum Son Dakika Haberleri

Bodrum’da hattı müdafa yok sathı müdafa var

Bodrum’da hattı müdafa yok sathı müdafa var
pisisoft

Kumbahçede CHP eski ilçe başkanları ve CHP Bodrum Belediye Başkan Adayı Ahmet Aras buluşmasında CHP ilçe teşkilatı omuz omuza birlik mesajı verdi. Meclis üyeleri ve CHP ilçe Başkanları Bodrum’un sahip olduğu varlık ve değerleri sonuna kadar korumaya kararlı olduklarını ifade ediyorlar.

Bodrum’da CHP neden güçlü

Bodrum 1989’dan beri ağırlıklı sol eğilimli bir seçim grafiği izliyor. Bu dönemde solun sürekliliği,  önce ANAP (94-99) sonrasında  DP(2009-2014) dönemlerinde iki kere bölünüyor. Başkanlık koltuğunda 2 kere başka partilere şans tanıyan Bodrum seçmeni ilçe meclislerinde 1989’dan bugüne oyunu soldan yana kullanıyor. 1989’da yüzde 28 olan sol oylar günümüzde yüzde 50’nin üstünde.

Eskiden beri demokrat olan Bodrum’un oyları yeni neslin okuma oranı yükseldikçe ve Bodrum’a büyük şehirlerden göç geldikçe zaman içinde sola kayıyor.

Zamanında 11 ilçede ağzı yanan Bodrum’un güvenli kalesi

Bodrum’un sol partilerdeki bu sürekliliğinin arkasında Büyükşehir Belediye yasası gelmeden önce farklı partilerin yönetiminde 11 ilçe belediyesinde görülen örnekler de önemli rol oynuyor.

132 bin 200 kayıtlı Bodrum seçmeninin yüzde 23,4’ü Bodrum nüfusuna kayıtlı. 81 ilden gelen yerleşimin hakim olduğu Bodrum’un yüzde 10-11 aralığında nüfus kayıtlarına göre doğu ve güneydoğu doğumlu vatandaşlarımız oluşturuyor.  Farklı bölgelerden gelen yerleşimlerle Bodrum’da MHP ve AKP eğiliminde de zaman içinde artış görülüyor.

Bodrum’da sadece belediye yetki sahibi değil.

Bodrum Belediyesi Bodrum yarımadasının her kesiminde yetki sahibi değil.

2006’da Turizm gelişme ve koruma bölgesi ilan edilen Bodrum genelinde, planlama yetkilerinin hepsi belediyeden bakanlıklara geçiyor. Muğla Barosu ve Ortakent Belediyesinin açtığı dava ile 2008’de alınan yürütmeyi durdurma kararı 2010’da kesinleşiyor.

Bodrum’da yetki alanı birkaç bölgeden oluşuyor. Bodrum merkez, Belde merkezleri ve köy merkezleri dışında tüm alanların imar planları Kültür ve Turizm Bakanlığı ve Çevre ve Şehircilik bakanlığının sorumluluğunda. Turizm gelişme bölgesi olarak tanımlanan Kuzey kısım Yalıkavak, Gündoğan ve  Göltürkbükü imar yetkisi olarak Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın yetki alanında.

Çevre ve şehircilik bakanlığına bağlı olan alanlar ise 2863 sayılı koruma kanununda tarif edilen doğal sitler, arkeolojik sitler, tarihi sitler kentsel sitler ile ilgili yetkilendirmede çiziliyor. Bu alanların bir kısmı Kültür ve Turizm bakanlığı, Muğla Kültür ve Tabiat varlıklarını koruma kurulu ve  diğer koruma kurullarının yetkisinde.

2011 yılında çıkan 644 sayılı kanun hükmünde kararname ile Doğal sit alanlarındaki yetki ve sorumluluğu Çevre Şehircilik Bakanlığına verildi. Doğal sit alanlarında verilen yetki ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığına bu sınırlar içinde kalan tescil haricindeki hazine alanlarının da yönetim hakkı tanındı. Doğal sit alanları tescil harici alanlarının içinde yer alıyor.

Yarımadanın yüzölçümünün yüzde 65’i Belediye’nin yönetiminde değil. Kültür Turizm Bakanlığı, Çevre ve şehircilik Bakanlığı, Özelleştirme idaresi, Karayolları, Orman Bölge Müdürlüğü, Muğla Büyükşehir Belediyesi ve Bodrum Belediyesi Bodrum yarımadasındaki yapılaşmada söz sahibi.

Merkezde de kültür varlıklarını  koruma kurulu söz sahibi. Zaman içinde sit alanlarının dereceleri değiştirilerek şu ana kadar korunan bölgeler de imara açılma tehdidi ile karşı karşıya bırakılıyor.

Mülkiyette olan yerlerin sit derecesi daha düşük olduğu için yapılaşmaya müsade ediliyor.

Hal böyle olunca 2011 yılından beri Bodrum tek karar verici ile yönetilmemiş oluyor.

Hattı müdafa yoktur…

Bodrum Belediye Başkan Adayı Ahmet Aras çevresinde kenetlenmiş CHP ilçe eski başkanları ve belediye meclis üyelerine siz yetki alanınız dahilindeki yüzde 35’i mi koruyacaksınız sorumuzun cevabı “Biz bütün Bodrum’u korumak için uğraşıyoruz. Bodrum’un her köşesini korumak için bu işe talibiz” diyorlar.

http://207.180.208.12/~bdrmolay/bodrumda-turizm-onumuzdeki-5-senede-yepyeni-bir-ivme-kazanacak/

 

REKLAM ALANI
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ