Bodrum’da deve güreşi zamanı

Muğla'nın Bodrum ilçesinde düzenlenen Bodrum Deve Güreşi Festival'i kapsamında, develerle kortej yürüyüşü yapıldı. Otobüs terminalinde toplananlar, süsledikleri develeriyle davul zurna eşliğinde Cevat Şakir Caddesi ve Belediye Meydanı'ndan geçerek Neyzen Tevfik Caddesi'ne ulaştı. Develerin geçişi sırasında yerli ve yabancı turistler fotoğraf çekti, yürüyüşü izledi. Kortej yürüyüşünde renkli görüntüler oluştu. ( Osman URAS - Anadolu Ajansı )
Deve Güreşi Festivali kapsamında 22 devenin katılımıyla düzenlenen kortej yürüyüşünde renkli görüntüler oluştu

Festivali çerçevesinde otobüs terminalinde toplananlar, süsledikleri develeriyle davul zurna eşliğinde Cevat Şakir Caddesi ve Belediye Meydanı’ndan geçerek Neyzen Tevfik Caddesi’ne ulaştı.

Bodrum’da düzenlenen Bodrum Deve Güreşi Festival’i kapsamında, develerle kortej yürüyüşü yapıldı. Bodrum Belediye Başkanı Mehmet Kocadon (solda), gazetecilere açıklama yaptı. 
Develerin geçişi sırasında yerli ve yabancı turistler fotoğraf çekti, yürüyüşü izledi. Kortej yürüyüşünde renkli görüntüler oluştu. 

 

Develerin geçişi sırasında yerli ve yabancı turistler fotoğraf çekti, yürüyüşü izledi. Kortej yürüyüşünde renkli görüntüler oluştu.

Bodrum Belediye Başkanı Mehmet Kocadon, gazetecilere yaptığı açıklamada, deve güreşlerinin eski yıllardan gelen bir örf, adet olduğunu söyledi.

Kültürü devam ettirmek en büyük görevimiz

“Bu örf ve adetleri, kültürü devam ettirmek bizim en büyük görevimiz.” diyen Kocadon, toplumu ayakta tutan değerlerin örf ve adetler olduğunu belirtti.

Festivale katılan develerin değerinin 250 bin liradan başlayıp 750 bin liraya kadar çıktığını aktaran Kocadon, “Hiç kimse devesinin zarar görmesini istemez. Profesyonel hakemler eşliğinde bu güreşler yapılıyor.” dedi.

Güreşlerde, farklı illerinden yaklaşık 120 deve yer alacak.

Bodrum Belediye Başkanlığı’nın ev sahipliğinde düzenlenen Geleneksel Bodrum Deve Güreşi 06 Ocak 2019 pazar günü 13.00- 15.00 saatleri arasında aşağıdaki frekanstan canlı olarak yayınlanacaktır.

Türksat 11.038 mhz Yatay 2962  5/6

leave a reply