Bodrum’da “Coğrafi ürünlerle minik şefler festivali”

0
59

Bodrum’da düzenlenen festivalde, “minik şefler” mandalinalı helva pişirdi.
Ortakent-Yahşi Mahallesi’ndeki bir eğlence merkezinde düzenlenen festivalde, minik şefler, coğrafi işaretli bir ürün olan Bodrum mandalinalı helva yaptı.
Muğla başta olmak üzere, Hakkari, Yalova, Gaziantep, Kocaeli, Diyarbakır, Mersin ve Eskişehir’in de aralarında bulunduğu birçok ilden gelen 300’e yakın öğrenci, yaptıkları Bodrum mandalinalı helvalarla profesyonel şefleri aratmadı.
Gastronomi Kültür ve Turizm Derneği himayesinde gerçekleştirilen etkinlikte, öğrenciler aynı anda helva pişirdi. Hakkari Çukurca’dan gelen ve festivale yöresel kıyafetleriyle katılan öğrenciler, ilgi odağı oldu.
Öğrenciler, mandalina suyuyla pişirdikleri helvaları, yörelerine ait ceviz, fıstık, kuru üzüm, incir ve mandalina gibi tatlarla süsleyerek sunum yaptı.
Jürideki profesyonel şeflerin, helvaları tadarak birinciyi seçmeye çalışırken oldukça zorlandığı gözlendi.
Çeşitli öğrenci gruplarının da sahne aldığı etkinlikte, doyasıya eğlenen öğrencilerin hepsi birinci seçildi.
Bodrum Kaymakamı Bekir Yılmaz ve İlçe Milli Eğitim Müdürü Emin Geçin’in de katıldığı etkinlik gün boyu sürdü.

Paylaş
Önceki İçerikBESİAD Engin Kaplan İle Yeni Yönetime “Merhaba” Dedi
Sonraki İçerikGazeteci Baki Şehirlioğlu Bodrum’da hayatını kaybetti
Ercan Vuranlar
Hürriyet Gazetesinde muhabirlik yapmaya başlayarak gazeteciliğe adım atan Ercan Vuranlar, daha sonra Hürriyet Gazetesi Londra Bürosunda çalışmış ve buradan da emekli olmuştur. Ancak gazeteciliğe Londra’da yayınladığı ilk Türk Gazetesi “Olay” ile, yayıncılığa başlamıştır. Daha sonra sırasıyle İngilizce ‘Green Lanes Express Gazetesi’ ve ‘Günaydın’ gazetelerini yayınlayan Ercan Vuranlar, 2000 yılında Bodrum’a yerleşince Londra’daki bu gazeteleri satmıştır. Londra Olay Gazetesi halen yayın hayatına devam etmektedir..

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here