Bodrum’da başlayan “elektrik faturalarına itiraz” yurda yayılıyor…

Bodrum ve ilçeleri AYDEM’in yüksek elektrik faturalarına itiraz ediyor. Bu itirazlar çevre illerden duyulunca bu harekete İzmir, Aydın ve Antalya’dan yapılan itirazlar da katıldı.

Elektrikle ısınan ve işletmelerini ısıtan Bodrumlular Elektrik faturalarına itiraz ediyor. Elektrik faturalarında Tüketim bedeli haricinde ödenen ek vergi, farklı fon ve kurumlara kesilen paylar ve sayaç okuma bedelleri ile faturalar neredeyse ikiye katlannca Bodrumlular isyan etti.

Enerji şirketlerinin bölgeden bölgeye değişen uygulamaları ile Ege Bölgesi’ne hizmet veren Aydem faturalarında TRT Payı, Enerji Tüketim vergisi ve KDV’si, Enerji Fonu ve eskiden Kayıp Kaçak bedeli yerine konan Dağıtım bedeli elektrik kullanım bedeline eklenince tüketilen enerji bedelinin fazlası rakamlar ortaya çıkıyor. Bunun dışında Aydem Faturalarında son ödeme tarihi kaldırılarak Vade tarihi ibaresi ile tüketici şaşırtılıyor ve gecikme bedeli uygulanıyor. Bazı faturalarda fatura kesim tarihinin hemen ertesi günü başlatılan gecikme bedelleri de yer alıyor.

Kitle hareketine dönüştü

Bodrum’da fatura tutarlarına itiraz eden Bodrumlular bir araya gelerek itiraz dilekçeleri oluşturmaya başladı. Turgutreis’de toplanan 5000 üstünde tekil dilekçeli imza ile Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’na gönderilerek başvuru yapıldı.

Bu hareket yayılınca Bodrum’da 3 saatte toplanan 600 imza ile Kaymakamlığa başvuru yapıldı.

Kaymakamlığın bu imzaları teslim almaması üzerine Kaymakam ile görüşmeye çalışan Bodrumlular Bodrum Kaymakamı’ndan hiç ummadıkları bir cevap aldılar; “Devletimiz gereğini yapar bu konu ile ilgili Kaymakamlığımızın yapacağı hiç bir şey yoktur”

Bodrum Olay olarak konuyla ilgili nasıl bir yol izleneceğini Tüketici Hakem Heyeti’ne sorduk. Aldığımız cevap şöyle oldu “dilekçeyi* doldurup, elinizdeki faturaları da ilave ederek Hakem Heyetimize müracaatınızı yapmanız gerekmektedir ya da e- devlet üzerinden de şikayet oluşturabilirsiniz. Fakat tüketici mahkemesi kazansa bile Yargıtay kararı emsal teşkil etmektedir”.

Farklı illerde itirazlar başladı

Bodrum’da başlayan bu hareketi duyan İzmir, Aydın ve Antalya’daki vatandaşlar da harekete geçti ve dilekçeler toplanmaya başladı. İtirazlar gittikçe büyüyor.

Sizlere hem Aydem’e hem de Tüketici Hakem Heyetine yapılacak olan itirazlar için dilekçelerin örneklerini paylaşıyoruz.  Aydem’de ‘dilekçe almıyoruz’ itirazlarına karşı tahakkuk servisine onaylatarak dilekçe numarası ile teslim edilen dilekçeler verilmeye devam ediyor. Bazı vatandaş ise işi sağlama almak için doğrudan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığına başvuruyor.

*Dilekçe örnekleri

Tüketici Hakem Heyeti için dilekçe örneği
Aydem için dilekçe örneği

leave a reply