bodrum olay android uygulama
bodrum olay android uygulama
Bodrum Olay | Bodrum Haber, Bodrum Kültür,  Bodrum Magazin, Bodrum Siyaset, Bodrum Spor, Bodrum Cemiyet, Bodrum Son Dakika Haberleri

Bodrum’da BAHAR, “Acı Ot Festivali” ile başlar!..

dr mehmet aşık

Son yılların ilgi çeken ot festivallerinden en yenisi Bodrum’da 9-10 Mart 2019 tarihlerinde. Acı Ot Festivali’nde baharın ilk işaretlerini yakalayıp, eski Bodrum’u solumak mümkün. Yöresel ot yemeklerini tatmak için bu fırsatı kaçırmayın.

Bodrum yarımadasının ve Türkiye’nin en büyük lezzet buluşması olmayı hedefleyen “Bodrum Acı Ot Festivali” başlıyor. Festival süresince Bodrum’un yerel lezzetleri ve yöre kültürünü yansıtan birbirinden güzel etkinlikler ziyaretçilerini bekleyecek.

Bodrumluların ortak çabası

OYDER’in (Ortakent-Yahşi Yalısını Geliştirme ve Mavi Bayrak Derneği) organizasyonunda düzenlenen Bodrum Acı Ot Festivali; Bodrum Kaymakamlığı, Bodrum Belediyesi, İlçe Tarım Müdürlüğü, Bodrum Ticaret Odası (BODTO), Bodrum Esnaf ve Sanatkarlar Odası, Mediterranean Tourism Foundation (Akdeniz Turizm Vakfı), Bodrum Sağlık Vakfı, Ortakent Mahalle Muhtarlığı, Bodrum Gastronomi Topluluğu (BOGATO), Bodrum Profesyonel Aşçılar Derneği (BASED), Bodrum Gastronomi Kültür ve Turizm Derneği, Bodrum Giritliler Derneği, Tohum Derneği, Karaova Derneği, neredekal.com, Ortakent Dr. Hüseyin Mümtaz Ataman İlkokulu, Gürece Yerel Derneği, Ortakent Yahşi Gençlik ve Spor Kulübü ile Bodrum ve Ortakent mahallesi esnaf ve sanatkarlarının işbirliği ve desteği ile gerçekleşecek.

Siz daha tatmadınız mı?

Bodrum’un doğal otlarından Acı Ot, Baldıran, Deli Kenker, Turpotu, Tilkişen, Ada Marulu ve Deli Kenker Dolması, Külür, Çetimek Pidesi, Havanda İncir, Çetimek, Mart Mantarı Kavurması, Sakızdırık Köftesi, İlabada Dolması vb. yöresel ürünlerin yanı sıra Bodrum’a özel birçok gizli kalmış yöresel tat ziyaretçiler ile buluşacak. Sütten çökelek peynirine, zeytinyağından sabuna kadar özenle seçilmiş doğal ürünlere de festivalde yer verilecek. Ayrıca yöresel eğlence ve şovlar da festivale renk katacak.

Festival, Bodrum Yarımadasının tam ortasında Ortakent’te yapılıyor, çünkü halen otantik dokusunu kaybetmemiş en başta gelen bölge burası. Merkezdeki çarşısı, yel değirmenleri, tarihi Müsgebi köyü ve ulaşım olarak Bodrum’un en kolay yeri olan Ortakent bir festival için
biçilmiş kaftan.

Festivale adını veren acı ota sarmaşık’da deniyor. Şubat ayından nisan ayına kadar pazar tezgahlarında yerini alan bu otun bölgenin dağlarında yetişen 30’a yakın çeşit ottan sadece biri olduğunu söyleyen OYDER Başkanı, şimdi CHP’den Bodrum Belediye Başkan Adayı
olan Ahmet Aras, Bodrum mutfağının bu özel lezzetlerini yerel üreticilerin elinden şenlikli bir havada sunacaklarını ifade ediyor.

Aras, festivalde yerel üreticilerin stantlarını açarak iki gün boyunca satış yapacağını söylüyor ve “yöresel zeytin, zeytinyağı, sabun, peynir, bölgenin meyvelerinden yapılan reçeller, lokumlar, kurutmalarında satılacağı bir festivale herkesi davet ediyoruz.
Bodrum’un geleneksel düğün yemekleri olan lokum pilavı, keşkek, su böreği gibi yemeklerin yanı sıra deniz ürünlerinden yapılan ahtapot pilavı gibi özel lezzetler, ekmekler, gözlemeler stantlarda ziyaretçileri ile buluşacak” dedi.

Geçen yıl ilk kez yapılan festivale Antalya, Denizli, Muğla, Aydın, Isparta, Burdur gibi çevre illerden turlar geldiği bilgisini veren Ahmet Aras, bu yıl turların sayısının artacağını öngörüyor ve “Geçen yıl 23 bin kişi ağırlamıştık. Bodrum yerel ekonomisine iki günde 1,5-2
milyon tl’lik katkı sağlamayı başardık. Bu yıl bu rakamı aşacağımızı düşünüyoruz.” diye konuştu.

REKLAM ALANI
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ