bodrum olay android uygulama
bodrum olay android uygulama
Bodrum Olay | Bodrum Haber, Bodrum Kültür, Bodrum Magazin, Bodrum Siyaset, Bodrum Spor, Bodrum Cemiyet, Bodrum Son Dakika Haberleri

Bodrum’da 32 yıl sonra ortaya çıkan gerçek

Bodrum’da 32 yıl sonra ortaya çıkan gerçek
REKLAM ALANI

Pina Yarımadası 1987’de Turizm Alanı İlan Edilmiş!

Bodrum – Milas sınırında bulunan Pina Yarımadası’nın 1987 yılında, Kenan Evren’in Cumhurbaşkanı, Turgut Özal’ın Başbakan olduğu dönemde turizm alanı olarak ilan edildiği öğrenildi. 

Bodrum – Milas sınırında bulunan Pina Yarımadası’nın 1987 yılında, Kenan Evren’in Cumhurbaşkanı, Turgut Özal’ın Başbakan olduğu dönemde turizm alanı olarak ilan edildiği öğrenildi.

Güvercinlik koyunda bulunan ve 2007 yılında çıkan yangın sonrası lüks otel projeleri ile sürekli tartışma konusu olan Pina Yarımadası ile ilgili Muğla Orman Bölge Müdürü Yasin Yaprak önemli bir açıklama yaptı.

Uzun yıllardır ormanlık alan yandıktan sonra turizme açıldığı öne sürülen bölgenin, 1987 yılında Kenan Evren’in Cumhurbaşkanı, Turgut Özal’ın Başbakan olduğu dönemde Bakanlar Kurulu kararı ile turizm tesis alanı olarak resmi gazetede yayınlandığı öğrenildi. 1991 yılında Kültür ve Turizm Bakanlığına devredilen bölgede 2007 yılında yangın çıkmıştı. Yangın, Pina’daki 223 hektarlık orman alanını kül etmişti. Ardından başlayan otel inşaatları çevrecileri ayaklandırmış ve ormanın rant için yakıldığı iddiaları gündeme gelmişti.

Muğla Orman Bölge Müdürü Yasin Yaprak, alanın iddia edildiği gibi yangından sonra değil, 1987 yılında turizm alanı ilan edildiğini ifade ederek şöyle dedi:

“Bu alan 1987 yılında turizm alanı olarak Bakanlar kurulu kararınca resmi gazeteden duyurularak ilan edilmiş. 1991 yılında ise Tarım ve Orman Bakanlığı’ndan alınan alan Kültür ve Turizm Bakanlığına verilmiştir. Kültür ve Turizm Bakanlığı ise oradan ihaleye çıkarak orada otel yapımına izin verilmiştir. Bu izinler verildikten sonra burada bir yangın meydana geliyor. 223 hektar civarında alan yanıyor. 8.4 hektar civarında izin verilen bir otelin, 2,9’luk bir alanı zarar görmüş. Yakıldıktan sonra bir izin verme söz konusu değil. 11.09.1987 tarihinde 87/12106 sayılı Bakanlar Kurulu kararıyla resmi gazetede 25.09.1987 yayınlanarak resmi olarak turizm tesis alanı olduğu duyurulmuştur. Bunun ardından 1991 yılından bizim kurum tarafından Kültür ve Turizm Bakanlığına devredilmiştir. Bu yangın ise 2007 yılında gerçekleşiyor. Yandıktan sonra izin verilmesi söz konusu değil çünkü firmalar orayla ilgili iznini almış zaten. Yanmasını hiç istemezler çünkü yeniden yeşillendirmeleri ve ağaçlandırmaları gerekir” dedi.

 

 

REKLAM ALANI
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ