Bodrum’da “1. Tanrıçalar Geçidi Festivali”

0
Muğla'nın Bodrum ilçesinde, "1. Tanrıçalar Geçidi Festivali" başladı. İlçenin Yalıçiftlik Mahallesi Alazeytin mevkisindeki boynuzlar üzerinde kurulu Ender Güzey Müzesi'nde düzenlenen festivale, sanatseverler yoğun ilgi gösterdi. ( Ali Ballı - Anadolu Ajansı )
Bodrum’da, “1. Tanrıçalar Geçidi Festivali” başladı. İlçenin Yalıçiftlik Mahallesi Alazeytin mevkisindeki boynuzlar üzerinde kurulu Ender Güzey Müzesi’nde düzenlenen festivale, sanatseverler yoğun ilgi gösterdi. ( Ali Ballı – Anadolu Ajansı )
Festivalin yapımcısı sanatçı Ender Güzey, ilki düzenlenen festivalde, yurt içi ve yurt dışından çeşitli sanatçıların yer aldığını söyledi.
Yalıçiftlik Mahallesi Alazeytin mevkisindeki boynuzlar üzerinde kurulu Ender Güzey Müzesi’nde düzenlenen festivale, sanatseverler yoğun ilgi gösterdi.
Festival, birbirinden değişik eserlerin bulunduğu müzede, sanatçı Adnan Saygun anısına düzenlenen piyanist Elif Önal’ın verdiği Klasik Müzik konseriyle devam etti. ( Ali Ballı – Anadolu Ajansı )

 

İlçenin Yalıçiftlik Mahallesi Alazeytin mevkisindeki boynuzlar üzerinde kurulu Ender Güzey Müzesi’nde düzenlenen festivale, sanatseverler yoğun ilgi gösterdi.

Açılış kokteyliyle başlayan etkinlikte, ressam ve heykeltıraş Ender Güzey’in “Tanrıçaların Dansı” için kendi sanatsal motifleriyle tasarladığı kıyafetlerle dansçılar tarafından gösteri sunuldu. Daha sonra bu kıyafetler açık arttırmayla satıldı.

Festival, birbirinden değişik eserlerin bulunduğu müzede, sanatçı Adnan Saygun anısına düzenlenen piyanist Elif Önal’ın verdiği Klasik Müzik konseriyle devam etti.

Festivalin yapımcısı sanatçı Ender Güzey, gazetecilere yaptığı açıklamada, ilki düzenlenen festivalde, yurt içi ve yurt dışından çeşitli sanatçıların yer aldığını söyledi.

Festivalde, resim, heykel, müzik, dans ve performansların olacağını ifade eden Güzey, “Festivalimiz üç gün, sergimiz ise bir ay sürecek. Araziyi aldığımda böyle muhteşem bir yer olduğunu bilmiyordum. Bölgeye yakın bir alanda Lelegler yaşamış. Bölgeden de Leleg ve Karya yolu geçiyor. O dönemde bu bölge ‘tanrıçalar geçidi’ olarak belirlenmiş. Bu isim festivali yapmama da ilham oldu.” diye konuştu.

Çeşitli etkinliklerle 9 Eylül’e kadar devam edecek festivalde, bölge halkının hazırladığı yöresel yiyecekler de satışa sunulacak.

Paylaş
Önceki İçerikBodrum’un milyon avroluk misafirleri
Sonraki İçerikYazar Ayşe Kulin, okurlarıyla buluştu
Ercan Vuranlar
Hürriyet Gazetesinde muhabirlik yapmaya başlayarak gazeteciliğe adım atan Ercan Vuranlar, daha sonra Hürriyet Gazetesi Londra Bürosunda çalışmış ve buradan da emekli olmuştur. Ancak gazeteciliğe Londra’da yayınladığı ilk Türk Gazetesi “Olay” ile, yayıncılığa başlamıştır. Daha sonra sırasıyle İngilizce ‘Green Lanes Express Gazetesi’ ve ‘Günaydın’ gazetelerini yayınlayan Ercan Vuranlar, 2000 yılında Bodrum’a yerleşince Londra’daki bu gazeteleri satmıştır. Londra Olay Gazetesi halen yayın hayatına devam etmektedir..

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here