Bodrum tarımı masaya yatırıldı…

Toplantıda tüm bunların gerçekleştirilmesi için bölgede bulunan 30 mahalleyi kapsayan tarımsal kalkınma kooperatifi ve süs bitkileri birliği kurulması için çalışma yapılmasına karar verildi.

Bodrum tarımı, Bodrum Ziraat Odası’nda düzenlenen toplantıda masaya yatırıldı. Toplantıya Bodrum Ziraat Odası Yönetim Kurulu ve Meclis üyeleri, Muğla İl Tarım ve Orman Müdürlüğü ve Bodrum İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü yetkilileri ve çiftçiler katıldı. Turizmin başkentlerinden biri olan Bodrum’da tarımsal potansiyel bulunduğu, ilçede tarımın gelişmesi için iyi tarım ve organik tarım alanlarının yaygınlaştırılması, markalaşmaya önem verilmesi, paketleme tesisleri kurulması gerektiğine dikkat çekildi.

Toplantıda tüm bunların gerçekleştirilmesi için bölgede bulunan 30 mahalleyi kapsayan tarımsal kalkınma kooperatifi ve süs bitkileri birliği kurulması için çalışma yapılmasına karar verildi.

Çiftçiler, üretilecek ürünlere pazar bulunması için büyükşehir belediyesinin satış yeri oluşturması, süt birliğinin Bodrum yarımadası bazında çalışılması, soğuk sıkım zeytinyağı üretilmesi, kurutma tesisi ve markalaşma konularında taleplerini ilettiler. Oda yönetimi ayrıca, büyükşehir belediyesinden araç ve bina desteği beklediklerini bildirdi.

Muğla Tarım ve Orman İl Müdürlüğü ile Bodrum Tarım ve Orman İlçe Müdürlüğü yetkilileri, tarımsal kalkınma kooperatifi ve süs bitkileri birliği kurulması konularında her türlü desteği vereceğini söyledi.

Öte Yandan geçtiğimiz Perşembe günü Bodrum Ziraat Odası Başkanı Mehmet Melengeç ve Muğla ilçelerinden 5 oda başkanı Ankara’da Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar’la görüştü. Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, hükümetin çiftçinin yönlendirilmesini istediğini söyleyen Bodrum Ziraat Odası Başkanı Mehmet Melengeç, “Genel Başkanımız hükümetin çeşitli reformlar için harekete geçtiğini, bu nedenle yeni projelerle çalışmaların hızlandırılmasını istedi” diye konuştu.

leave a reply