Sektörel planlama Bodrum’da esnaf olmak isteyeni koruyacak

Bodrum’un turistik bölgelerinde ve çarşı merkezlerinde görüntü kirliliği, işgaliye ve hanutçuluk sorununun yaşanmaması için harekete geçen Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras, esnafları bilgilendirmek amacıyla toplantılar düzenliyor, Bodrum’u beraber nasıl daha iyi bir görünüme kavuştururuzu konuşuyor.

Esnaflarla bir araya gelen Başkan Aras, turizme yakışmayan görüntüler konusunda duyarlılık beklediklerini belirtiyor. Kent estetiğini bozan, yürüyüş yolları ya da kıyıları işgal eden, yaya trafiğini aksatan, hanutçuluk yapan bir düzeni Bodrum’un artık istemediğini anlatıyor.  Bu konuda tüm esnafın desteğini isteyen Ahmet Aras, Hanutçuluk konusun üzerinde özellikle duruyor ve bu konuda sıkı önlemler aldıklarını belirterek, turistleri taciz eden işyerlerini kamera görüntüleri ile tespit edeceklerini ve yasal işlem uygulayacaklarının altını çiziyor.

Turizm sezonu başlarken esnafla kolkola

Turizm sezonunun hareketlenmeye başladığı şu günlerde esnaf buluşmalarını Mumcular, Yalıkavak, Bitez, Ortakent Mahalleleri, Çarşı ve Kumbahçe Mahallesi’nde sürdüren Bodrum Belediye Başkanı Kumbahçe Belediye Kafe’de gerçekleştirdiği toplantıda Bodrum Belediye Başkan Yardımcısı Ummahan Yurt ve Önder Batmaz ile beraberdi. Toplantıda ayrıca  Bodrum Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Erdoğan Başeymez, Bodrum Belediyesi birim müdürleri, meclis üyeleri, mahalle muhtarları ve çok sayıda esnafta yer aldı.

Diğer esnaf buluşmalarında olduğu gibi Kumbahçe’de de Aras’ın temel konusu Nasıl Bir Bodrum istiyoruz vizyonunu tüm Bodrumlular ile paylaşmaktı. Konuşmalarında Turizm sezonunun artık neredeyse başladığını hazırlıkların son hızla devam ettiğini belirterek sözlerine başladı. Bodrum’a gelen misafirleri hep birlikte en iyi şekilde ağırlamak için çalıştıklarını ifade etti.

Sıfır işgaliye

Bodrum Belediye Meclisi’nin kararıyla Bodrum’da ‘sıfır işgaliye’ uygulamasının başladığını hatırlatan Başkan Aras, bu konuda tüm esnaflardan duyarlılık beklediklerinin üzerinde durdu. Bodrum için hayata geçirilecek her projede ve yapılacak her hizmette ortak akılla hareket ettiklerini söyleyen Aras, “Bizim yönetimimizde ‘ben yaptım oldu’ anlayışı kesinlikle yoktur. Konularla ilgili tek başıma karar almam. Biz Bodrum’u ortak akılla yönetiyoruz. Mecliste ve komisyonlarımızda alınan her karar hepimizin menfaatine olacağı için bu kararların uygulanması konusunda da hassasiyet gösterirken, esnaflarımızdan da aynı hassasiyeti bekliyoruz” dedi.

Bodrum’un güzelliğini gösterebilirsek, tüm Bodrum kazanır

Esnafa ayrımcı ya da kayırıcı davranışlarda bulunulmayacağını söyleyen Bodrum Belediye Başkanı, “Beraber yürümemiz gereken yol Bodrum’a bir standart getirmek. Kent estetiğini bozan, yürüyüş yollarını ya da kıyıları işgal eden, yaya trafiğini aksatan bir düzen istemiyoruz. Bu konuda tüm esnaflardan destek bekliyoruz” dedi

Bodrum’un özüne dönmek

Kumbahçe sahilinin Bodrum’un dünyaya açılan yüzü olduğunu ancak denizden bakıldığında kötü bir görüntü verdiğini ifade eden Başkan Aras, sözlerini şöyle sürdürdü: “Bodrum’un binlerce yıllık kadim kültürüne, muhteşem doğasına, denizine, sahillerine ihanet etmeyelim lütfen. Biz bu kötü görüntüyü ortadan kaldırmak kentimizin bu güzelliğini ortaya çıkarmak için gece gündüz çalışacağız. Kıyı kenar uygulamaları için projelerimiz devam ediyor. Bunu da önümüzdeki yıldan itibaren hayata geçireceğiz. Bazı uygulamalarımız için bize tepki gösterip, kızmayın. Biz bu konuda çok kararlıyız. Biliyoruz ki, bu kötü görüntüler ortadan kalktığında, Bodrum özüne, o eski güzel günlerine dönecek ve her sezon daha fazla misafirimizi ağırlayacağız. Uzun vadede, turizmimiz, ekonomimiz canlanacak. Hem sizler kazanacaksınız, hem Bodrum kurtulacak. Bunun için tek yapmanız gereken yasalara uygun davranmak.”

Hanutçuluk turizme fayda sağlamıyor

Esnaflardan hanutçuluk konusunda hassas olmalarını isteyen Başkan Aras, hanutçuluğun bir suç olduğunu hatırlatarak şunları söyledi: “Turizm bölgelerimizde yapılan her iş dört dörtlük olmalı. Buna belediyemizin işletmeleri de dahildir. Önce onlar en iyi hizmeti, en kaliteli sunumu yapacaklar. Sizlerin de personelinizle, sahilinizle, işletmenizin görüntüsüyle en iyisini yapmak için çalışacağınızı biliyorum.

Bunun yanında hanutçuluk konusuna lütfen çok dikkat edelim. Çalışanlarınızı bu konuda lütfen eğitin. Sokaktan geçen bir turist şayet alışveriş yapacaksa zaten dükkanınıza girecektir. Onu kolundan tutup içeri çekmeye ya da ısrarla üzerine gitmeye gerek yok. Bu bir art niyettir ve biz buna kesinlikle izin vermeyeceğiz. Zabıta ekiplerimizin yanında bir de sivil ekiplerimiz var. Bu konuda gerekli tespitleri yapıp, görüntüleyerek bize bildirecekler, biz de gereğini yapacağız.

Bunu yapmadığımız taktirde, işini hakkıyla yapan esnafımızı koruyamayız. Onları
mağdur etmemek için bu konuda çok titiz çalışacağımızı belirtmek isterim.”

Sektörel planlamaya önem vermeden açılan iş yeri zarar eder

Ruhsatsız işletmeler için de yasal işlemlerin başlatıldığını kaydeden Aras, yeni açılacak işyerleri için de önemli uyarılarda bulundu. Başkan Aras, “Ruhsatsız, kayıtsız hiçbir işyerine müsaade etmeyeceğiz. Bir inşaat yaparken, bir işyeri açarken Bodrum Belediyesi’ne gelmeniz gerekiyor. Belediyeyi by-pass etmeye çalışarak iş başı yapmayın. Bize gelin, danışın biz sizi en iyi şekilde yönlendiririz. Hangi bölgede hangi iş kolunda yoğunluk varsa, bunu size söyleriz, öneride bulunuruz. Sektörel planlama, hem kent ekonomisi hem de girişimcilerimiz için çok önemli. Milyonlarca lira para yatırıp daha sonra bir iki senede zarara uğrayarak gitmeyin. Biz sizin her zaman yanınızdayız” dedi.

leave a reply