Bodrum önceki yağmurun yaralarını sarmadan yine yağmurun esiri

Muğla'nın Bodrum ilçesinde, sağanağın yol açtığı hasarla ilgili temizlik çalışması başlatıldı. Bölgede yetkililerce hasar tespit çalışması başlatılırken, olaydan zarar gören vatandaşlar özel eşyalarını evlerden kurtararak temizlik çalışması yaptı. Lüks sitelerin önlerindeki boş havuzlar ise yağmur sularıyla doldu. Bir evin önünde bulunan bir şişme bot, sel sularıyla denize sürüklenerek battı. ( Ali Ballı - Anadolu Ajansı )

Bodrum’da iki gün önce yağan yoğun yağış sebebi ile dükkanlar ve evlerde maddi kayıplara yol açan su baskınları olmuş, vatandaşlar farklı şekillerde zarar görmüştü.

Muğla’nın Bodrum ilçesinde, sağanağın yol açtığı hasarla ilgili temizlik çalışması başlatıldı. Bölgede yetkililerce hasar tespit çalışması başlatılırken, olaydan zarar gören vatandaşlar özel eşyalarını evlerden kurtararak temizlik çalışması yaptı. ( Ali Ballı – Anadolu Ajansı )

Bunun için Muğla’nın Bodrum ilçesinde, su basan evlerde temizlik çalışması başlatıldı.  Geçen afetin etkileri temizlenmeden Bugün yine Bodrum’a yağmur yağıyor.

Bodrum halkı endişeli. Araç kullanıcıları sokakta karşılaşacakları süprizlere hazırlıksız ve tedirgin. Hayat akıp giderken bir sel felaketinin önemli turizm merkezlerinden sayılan bir beldeyi bu hale getirmesi ise düşündürücü.

Bitez, Konacık, Gümbet ve Gündoğan mahallelerinde iki gün önce etkili olan sağanak nedeniyle bazı araçlar yolda mahsur kaldı, 10’a yakın ev ve depoyu su bastı. Gündoğan Mahallesi’nde de bodrum katındaki bir evin istinat duvarı çöktü.

Bölgede yetkililerce hasar tespit çalışması başlatıldı. Selden zarar gören ilçe sakinleri özel eşyalarını evlerden kurtararak temizlik çalışması yaptı. Lüks sitelerin önlerindeki boş havuzlar ise yağmur sularıyla doldu. Bir evin önünde bulunan bir şişme bot, sel sularıyla denize sürüklenerek battı.

Bölgede yetkililerce hasar tespit çalışması başlatılırken, olaydan zarar gören vatandaşlar özel eşyalarını evlerden kurtararak temizlik çalışması yaptı. Lüks sitelerin önlerindeki boş havuzlar ise yağmur sularıyla doldu. Bir evin önünde bulunan bir şişme bot, sel sularıyla denize sürüklenerek battı. ( Ali Ballı – Anadolu Ajansı )

Gündoğan Mahallesi’nde yıldırım isabet eden iki evde de büyük çapta maddi hasar oluştu, bazı eşyalar yanarak kullanılamaz hale geldi.

Mahalle sakinlerinden Erkan Uçar,  akşam saatlerinde başlayan yağışın bölgedeki yerleşim yerlerini olumsuz etkilediğini söyledi.

Sitelerin su altında kaldığını ifade eden Uçar, “Yağışlarda maalesef Bodrum ve Gündoğan Mahallesi’nde sıkıntılar yaşanıyor. Bütün gece elektrik verilemedi. Şu anda 10’un üzerinde evin zarar gördüğünü tahmin ediyoruz. Yan sitede çok daha büyük sıkıntılar yaşandı. Olayın yaşandığı andan itibaren komşumuza destek için buradaydık. Kendilerini evden zor kurtarmışlar.” diye konuştu.

Evlerine yıldırım isabet eden Hamiyet Şahin de elektrik hatlarında büyük hasar olduğunu belirtti. Ekiplerin hasar tespit çalışmalarına devam ettiğini anlatan Şahin, “Biz olay sırasında şehir dışındaydık. Yıldırım evimize isabet etmiş. Yıldırım nedeniyle evde ufak çapta yangın çıkmış. Evdeki lambaların çoğu patlamış, çatıda da hasar meydana gelmiş.” dedi.

Öte yandan bölgede sağanak sonucu oluşan çamurlu suyun denize döküldüğü ve denizin renginin kahverengiye dönüştüğü gözlendi.

Bodrum‘da, iki gün önce etkili olan sağanak nedeniyle bazı cadde ve sokaklar ulaşıma kapanmış, bazı araçlar yollarda mahsur kalmıştı. Bitez ve Gündoğan mahallelerinde sıkıntı yaşanan bölgelerdeki vatandaşlara, itfaiye ve Muğla 911 Arama Kurtarma Derneği gönüllülerince destek verilmişti.

Sağanak henüz durmadı. Bu kış Bodrum için zor geçecek gibi görünüyor.

leave a reply