Bodrum Olay | Bodrum Haber, Bodrum Kültür, Bodrum Magazin, Bodrum Siyaset, Bodrum Spor, Bodrum Cemiyet, Bodrum Son Dakika Haberleri
 

Bodrum Kalesi restorasyon projesi, uluslararası çalıştayda değerlendirilecek

  • 09 Aralık 2017
Bodrum Kalesi restorasyon projesi, uluslararası çalıştayda değerlendirilecek
bodrumolay

BODRUM’da, geçen ekim ayında restorasyon çalışması ve yeni müze düzenlemeleri nedeniyle ziyarete kapatılan Bodrum Kalesi için bilim insanlarının katılacağı ulusal ve uluslararası düzeyde çalıştay düzenlenecek.
Bodrum’da, Akdeniz Ülkeleri Akademisi Vakfı (Akademia Vakfı), Mimarlar Odası Bodrum Temsilciliği ve Bodrum Belediyesi’nin iş birliğiyle 12-13 Aralık günlerinde düzenlenecek ‘Uluslararası Bodrum Kale Çalıştayı’ için bilgilendirme toplantısı yapıldı. Trafo Bodrum Hakan Aykan Kültür Merkezi’nde düzenlenen basın toplantına, Bodrum Belediye Başkanı CHP’li Mehmet Kocadon, Mimarlar Odası Bodrum Temsilciliği Başkanı Cevat Kalfa ve Akademia Vakfı Başkanı Özay Kartal katıldı.
Bodrum’da gerçekleştirilecek çalıştayın uluslararası bir nitelik taşıdığını belirten Mimarlar Odası Bodrum Temsilcisi Kalfa, “İki gün boyunca ağırlıklı olarak bilimsel bir tartışma ortamı oluşturulmaya çalışılacak. Türkiye’den ve çeşitli ülkelerden mimarlık, koruma, savunma yapıları, arkeoloji ve müzecilik alanında uzmanlar, bir araya gelerek, görüşlerini tartışacak. Çalıştaydan çıkan sonuç, kamuoyu ve ilgili kurumlara duyurulacak. Amacımız, kalemiz aynı şekilde kalsın, kalemize dokunulmasın. Biz, kalemizi Bodrumlular olarak, Bodrum mimarları olarak bu şekilde istiyoruz. Yeni bir yapılaşmaya karşı olduğumuzu bilimsel açıdan da tartışarak, ortaya koymaya çalışacağız. Bodrum’un bir müzeye ihtiyacı varsa Bodrum içerisinde yeni yapılacak alanlar olduğunu da belirtmek istiyoruz” diye konuştu.
‘OLDUBİTTİYE GETİRMENİN ALEMİ YOK’
Bodrum Belediye Başkanı Kocadon ise kalenin kapatılmasına değinip, hiçbir çalıştayın boşa yapılmadığına dikkat çekerek, şunları söyledi:
“Hiçbir şey, boşa değildir. Sonuçta bunun kamuoyunda bir yansıması olacaktır. Burada niyet önemli. Niyet, bu kaleyi 3 yıl kapatıp, Bodrum turizmine balta vurmak mı yoksa 3 yıl içinde tadilat yapılırken, tekrar Bodrum’a kazandırmak mı? Bizim için en önemli olanlardan bir tanesi bu bunun dışında Bodrum Kalesi’nin silüeti. Bunlarla ilgili daha önce de bir tartışma yaptık; ama pek de bize geri bir dönüşümü olmadı. Şimdi biz, bunu biraz uluslararası arenaya taşıyoruz. Bu, sadece Türkiye’ye ait olan bir eser değil; dünya mirasıdır. Çok iyi korunması lazım, çok iyi incelenmesi lazım. Türkiye’de yapılan son zamanlardaki restorasyonlar ile ilgili basında çıkan haberleri görüyoruz. Bodrum, bir dünya markası, dünya ismi. Bizim hepimizi bir yerlere taşıyan isim. Bugün Anadolu halkı, beni biliyorsa bürokratlarımızı biliyorsa bunu oraya taşıyan Bodrum ismi. Bodrum ismini dünya bilirken, Bodrum’a mal olmuş kalemiz varken, tarihi eserimiz varken, bunu oldubittiye getirmenin de bir alemi yok. Bunun için özellikle Avrupa ülkelerinin ve dünyanın birçok kesiminin buna sessiz kalacağını zannetmiyorum. Biz de sadece medeni çerçeveler içinde sesimizi duyurmaya çalışıyoruz. Tabi ki bakıma, onarıma ihtiyaç varsa bu çalışmalar yapılacak; ama ‘Ben yaptım, oluyor’ demekle bu işler olmuyor. Çünkü Bodrum halkı medeni çerçeveler içinde her türlü hakkını aramaya sahiptir.”
Bodrum Kalesi’nin sadece taş duvar olarak algılanamayacağını belirten Kocadon, “Bodrum Kalesi, dünya tarihinde yer almış şövalyelerin yaşadığı güzergahlar üzerine yapılmış bir kaledir. Bugün bu kale, Malta’yı da ilgilendiriyor, Fransızları, İtalyanları da ilgilendiriyor. Makro bakmak lazım. Bir tadilat projesi ile gelip, özellikle tanıtımımızdaki ve Bodrum pazarlamasındaki en büyük etken olan kalemizin uzun süre kapalı kalmasının Bodrum turizmine vereceği zararlar hiç hesaplanmadan bugün Bodrum Kalesi kapalı. Çinli turistler, Bodrum sokaklarında dolaşıyor; ama kaleyi gezemiyor. Bu tadilat, dünya miraslarının hepsinde de yapılmıyor mu? Bir yandan tadilat yapılıyor, bir yandan da geziler devam ediyor. Bu, Bodrum Kalesi’nde de yapılamaz mı? Tabi ki yapılır; ama önemli olan iyi niyet, bakış açısı. İşte bu çalıştay, Bodrum Kalesi’ndeki çalışmalarla ilgili tekrar turizme kısım kısım açılması ile ilgili birçok fikir ve önerilere ışık tutacak inanıyorum” diye konuştu.

REKLAM ALANI
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ