Bodrum kaçak ve izinsiz yapıya geçit vermemeye kararlı

Bodrum Belediyesi’nin kaçak yapılaşmayla mücadele seferberliği, yasalar ve mevzuat dahilinde  titizlikle devam ediyor. Öncelikle yıkım kararı alınmış kaçak ve izinsiz tüm uygulamalara hiçbir ayrım yapılmaksızın müdahale ediliyor.

Bu kapsamda, yıkım işlemi hukuki süreç tamamlanana kadar ertelenen bazı kaçak ve izinsiz uygulamalara ilişkin, bazı basın organlarında taraflı ve dayanağı olmayan haberlerin yer alması nedeniyle, bir açıklama yapan Bodrum Belediyesi haberlere konu edilen ve yıkım işlemi hukuki süreç nedeniyle ertelenen kaçak ve izinsiz yapı ile ilgili kamuoyunu bilgilendirdi.

Bodrum Belediyesi Güvercinlik Mahallesi  127 ada 13 parsel sayılı taşınmaz üzerine ruhsatsız olarak yapılan yapının yıkım kararı, Bodrum Belediye Encümeni tarafından  9.10.2018 ve 6.11.2018 tarihinde 3194 sayılı İmar Kanunu’nun 32’nci maddesi uyarınca alınmış olduğunu hatırlattı.

Yasal süreçte, Bodrum Belediye Encümeni ve Yapı Kontrol Müdürlüğü kararları doğrultusunda söz konusu kaçak yapının 29 Nisan günü saat 09:00’da tahliye edilmesi yönünde karar alındığını dile getiren yetkililer, Yıkım işleminin ise Bodrum Belediye ekipleri tarafından 30 Nisan 2019 tarihinde gerçekleştirilmesi öngörüldüğünü belirtti.

Yıkım kararının durdurulması ve iptali istemiyle Muğla 2. İdare Mahkemesi’ne yürütmenin durdurulması yönünde açmış olduğu dava, 11 Nisan 2019 tarihinde sonuçlandı. Yıkım kararı durdurmak ve iptali için açılan dava “idari işlemin açıkça hukuka aykırı olması” şartı gerçekleşmediği için mahkeme tarafından reddedildi.

Söz konusu kaçak uygulama ile ilgili 25.04.2019 tarihinde alınan yürütmenin durdurulması kararı, Belediyenin verdiği savunma ile, Muğla 2. İdare Mahkemesi’nin 30.04.2019 tarihli kararıyla kaldırılarak, dava konusu yıkım işlemine kaldığı yerden devam edilecektir şeklinde karara bağlandı.

Tarafsız şeffaf ve adil belediyecilik var

Bodrum Belediyesi’nin tesis ettiği işlemlerin, hukuk çerçevesinde, tarafsız ve tümüyle şeffaf olduğunu söyleyen yetkililer, Belediyenin hiçbir kişi, kurum veya tüzel kişiliğe karşı ön yargılı bir tutum içerisinde bulunmadığını belediyenin, yargı kararları ile denetlendiğini, iş ve işlemlerin usul ve yasalara uygun şekilde sürdürüldüğünü vurguladı.

Bodrum Belediyesi kaçak yapılarla mücadele seferberliğinin, Bodrum halkı ve Bodrum’un menfaatlerini korumak, Bodrum yarımadasının özellikle İmar Barışı sonrasında maruz kaldığı betonlaşma furyasının önüne geçmek, Bodrum’u bu kötü gidişten kurtarmak, Bodrum’un doğasını, çevresini, denizini tahrip ve talan eden tüm gayrimeşru uygulamalara bir son vermek amacıyla başlatıldığını ve büyük bir kararlılıkla devam edeceğinin bir kez daha altını çizdi.

leave a reply