bodrum olay android uygulama
bodrum olay android uygulama
Bodrum Olay | Bodrum Haber, Bodrum Kültür, Bodrum Magazin, Bodrum Siyaset, Bodrum Spor, Bodrum Cemiyet, Bodrum Son Dakika Haberleri

Bodrum denizcilik tarihinde eksik parçalar var

Bodrum denizcilik tarihinde eksik parçalar var
REKLAM ALANI

Bodrum Deniz Müzesi 2011’den beri Bodrum’da denizcilik tarihine ışık tutan tek müze. Müze bünyesinde 3 adet çok önemli koleksiyonu sergiliyor.  Buna rağmen hala bu tarihi oluşturan yap bozda eksik parçalar var. 

Bodrum Deniz Müzesi müdürü Selen Cambazoğlu Şimdi vaktin yapbozun eksik parçalarını araştırıp bulma zamanı olduğunu dile getiriyor.

Bodrum’un denizcilik tarihine baktığımız alanı genişletip, tüm tarihe panaromik açıdan bakma vakti olduğunu vurgulayan Cambazoğlu bu anlamda Osmanlı Bodrumu’yla ilgili çalışmalarının olacağına değiniyor. Sözlerini sürdüren Cambazoğlu bu çalışmalara konuşmalar, yayınlar ve çeşitli müzelerle işbirliklerinin de dahil olacağını dile getiriyor. Yeniliklerden bir diğerinin de Osmanlı arşivlerinde bahsi geçen kalyonların belirli ölçeklerde küçültülmüşleri, dönemin denizcilik tarihine ait verilerle birlikte ziyaretçilere aktarılacağını söylüyor.

Kızılhisarlı Mustafa Paşa

12 Ocak Cumartesi günü Bodrum Deniz Müzesi’nde Bodrum’un denizcilik tarihine ışık tutan “Bodrum’da Bir Efsane Denizci: Kızılhisarlı Kaptan Mustafa Paşa” konuşması gerçekleşti. Araştırmayı yapan ve konuşmacı Mehmet Çilsal, Bodrum’un 18.yy günümüze kadar olan tarihi sürecini Kızılhisarlı Mustafa Paşa ve dönemin olaylarını anlatımında aktardı.

Eğriboz’dan Bodrum’a 18.yy’ın başlarında gelen Kızılhisarlı Mustafa Paşa’nın Bodrum’a kattıkları, engin derya bilgi ve tecrübesiyle Osmanlı donanması için vazgeçilmez oluşu ve birçok açığa çıkarılan bilgi Osmanlı yazılı belgelerine dayanarak hazırlanmış bu sunumda aktarıldı.

Başlayan çalışmalar dizisi karanlık noktaları aydınlatacak

Müzede gerçekleştirilen Kızıl Hisarlı Mustafa Paşa ile ilgili sunumun, aslında tüm bu çabaların ilk halkasını oluşturduğunu ifade eden Selen Cambazoğlu daha önce yapılmamış bir araştırmayı aslında Bodrum’a kazandırdıklarını söylüyor.

Cambazoğlu sadece bir camii olarak Bodrumlu’ların hafızalarında yer eden Kızılhisarlı Mustafa Paşa’nın aslında Osmanlı Dönemi’nde bir Turgut Reis kadar efsane bir denizci olduğunu belirtiyor. Cambazoğlu soy ağacı incelendiğinde halen Bodrum’da Türk Mahallesi denilen bölgede (Marina-Osmanlı Tersanesi’ne kadar) soyunun devamı olan Bodrumlu’ların olduğunu vurguluyor. Selin Cambazoğlu gerçekleştirdikleri sunumda daha birçok duyulmamış, bilinmemiş gerçeği belgelere dayanarak dinleyenlere aktardıklarını bundan sonrada bu tip çalışmaların devamının geleceğini müjdeliyor.

REKLAM ALANI
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ