bodrum olay android uygulama
bodrum olay android uygulama
Bodrum Olay | Bodrum Haber, Bodrum Kültür, Bodrum Magazin, Bodrum Siyaset, Bodrum Spor, Bodrum Cemiyet, Bodrum Son Dakika Haberleri

Bodrum Deniz Müzesi’nde Mübadele günleri anıldı

allkaria

1923 senesinde Lozan’da gerçekleşen “Türk ve Yunan halklarının mübadelesine ilişkin sözleşme ve protokol” uyarınca zorunlu göçün etkilediği yerlerden biri olan Bodrum’da o yıllarda geçekleşen mübadele için bir etkinlik yapıldı.

Bodrum’dan giden Rumlar ve Bodrum’a Girit’ten gelen Müslümanların hikayelerinin ve mübadelenin tarihsel sürecinin anlatıldığı özel etkinlik 17.45’te başladı ve etkinliğe yoğun katılım gerçekleşti.

Ziyaretçiler arasında, göçmen ailelerin çocukları da vardı ve konuşmaların sonunda kendi hikayelerini de aktardılar.

Mübadele anma gününe özel Tarih araştırmacısı, Antropolog ve Arkeolog Timuçin Binder “Deniz’den gelenler: Giritli Mübadiller” adlı konuşmasını gerçekleştirdi.

Konuşmasında ” Mübadele”ye daha büyük bir çerçeveden bakarak tarihi süreci tüm dinleyenlere aktardı. Zorunlu göçe tabi tutulan halkların psikolojilerinden, etnik ve dinsel özelliklerinden ve kimlik değişimlerinden bahsetti.

Etkinliğe mübadil öyküleriyle katılan diğer bir konuşmacı Girit göçmeni bir ailenin kızı olarak Bodrum’da büyüyen Girit ve Yunan Göçmenleri Kültür ve Dayanışma Derneği Başkanı  Zehra Levent Denizaslanı idi.

Bodrum’a Girit’ten mübadeleyle gelip Kumbahçe bölgesinde yoğunlaşan Girit göçmenlerinden ve anılarından bahseden Denizaslanı, herkesi hüzünlendiren bir de Girit göçmen hikayesi anlattı.

Dernek faaliyetlerinden bahseden Denizaslanı, ileride bir Girit Göçmenleri Müzesi kurmak üzere adımlarını attıklarını da iletti.

Bodrum Deniz Müzesi müdürü Selen Cambazoğlu, mübadele ayına özel düzenledikleri bu etkinlikte mübadelenin tarihsel süreçteki anlamını farklı etkinliklerle de vurgulayarak farkındalık yaratmak istediklerini ekledi.

REKLAM ALANI
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ