bodrum olay android uygulama
bodrum olay android uygulama
Bodrum Olay | Bodrum Haber, Bodrum Kültür, Bodrum Magazin, Bodrum Siyaset, Bodrum Spor, Bodrum Cemiyet, Bodrum Son Dakika Haberleri

“Bodrum Bilnet Okullarında Hedef, Kesintisiz Eğitim”

“Bodrum Bilnet Okullarında Hedef, Kesintisiz Eğitim”
pisisoft

Dünyada milyonlarca kişinin hastalanmasına ve yüzbinlerce kişinin ölümüne neden olan Koronavirüs; ülkemizde de etkisini sürdürmeye devam etmektedir. Hepimizin endişeli olduğu bu dönemi sağlıklı bir şekilde atlatabilmemiz için birlik ve beraberlik içinde kurallara uyarak hareket etmemiz ve uyarılara kulak vermemiz gerekiyor. Bodrum Bilnet Okulları da aldığı önlemlerle yeni eğitim – öğretim yılına ilişkin hazırlıklarını tamamladı. Bilnet Okulları, kullandığı hijyen ürünlerinden fiziksel mesafeyi gözettiği eğitim alanlarına, yeni nesil teknoloji uygulamalarıyla yapılandırdığı derslerden psiko-sosyal destek programına kadar aldığı önlemler ve öncü uygulamalarıyla öğrencilerini bekliyor.
Yaşanan pandemi süreci bizlere bir ekran üzerinden pek çok şeyi başarabileceğimizi gösterdi. Eğitim sektörü için durum bundan farksız değil. Eğitim ve teknoloji dünyası artık ayrılmaz bir bütünün parçaları haline geldi. Uzaktan verilen eğitimler bunun başlıca mimarı. Online eğitim sürecini, kendi öz disiplini olan ve düzenli çalışan öğrenci bir avantaja çevirdi. Çünkü bu süreçte bilgiye ve öğretmene anlık ulaşım kolaylaştı. Virüsün etkileri dolayısıyla online eğitime geçildiği günden bugüne öğretim sürecinin planladıkları gibi başarıyla sürdürdüklerini, çalışmalarını 21. yüzyılın ihtiyaç ve beklentilerine göre yaptıklarını ifade eden Bodrum Bilnet Anadolu Lisesi Müdürü Filiz ŞEN; “Okulumuzda hemen bir kriz ekibi kurduk ve bir eylem planı oluşturduk. İlk ve öncelikli hedefimiz gerek öğrenci gerekse velilerimizin içinde bulunduğu kaygı ve korku durumunu sağlıklı bir zemine oturtmak oldu.” dedi.
Bunun yanında akademik olarak çalışmalarını da başarılı şekilde sürdürdüklerini belirten ŞEN; “Online eğitim sürecine en hızlı entegre olan kurumların başında geldiğimizi söyleyebilirim. Hızla aksiyon alarak hem öğrencilerimiz hem öğretmenlerimizi hem de velilerimizi sürece dahil ettik. Etkin bir online eğitim süreci geçirdiğimizi söylemekten gurur duyuyorum. Ciddi ve özverili bir çalışma yürütüldü. Velilerimiz ve öğrencilerimizden gelen geri bildirimler bizi oldukça mutlu ediyor. Bir diğer önlem ayağımız ise yönetimsel oldu, her şeyden önce öğretmen ekibimizin ruh ve beden sağlığı değerliydi, çok şükür hepimiz sağlıklıyız, bir ekip olarak yaşadığımız süreci fırsata dönüştürmeye gayret ettik.” dedi.
ŞİMDİ BAŞKA BİR AŞAMADAYIZ.
Bilnet Okulları olarak önümüzdeki süreçte de her türlü duruma hazırlıklı olduklarını, okulların açılmama durumunda da yine en etkili şekilde süreci yönetebilecek hazırlıkları tamamladıklarını belirten ŞEN; “Eylem planımızı gerçekleştirip görevlendirmelerimizi yaptık. Okulumuza giren öğrenci, veli veya personelin mutlaka belirli aralıklarla ateşi ölçülmekte. Dezenfektanlar içeriye girdiğinizde sizi karşılayan ilk unsurlar. Okul psikoloğumuz ve rehberlik servisimizle bu sürecin çocuklarda yarattığı problemleri çözmek için çalışmalar yürütülmekte. Maskelerimiz, sosyal mesafeye göre düzenlediğimiz sınıflarımızla yeni dönemi beklemekteyiz. Ancak online eğitim, eğitime farklı bir soluk getirdi. Bu nedenle yeni dönemde ek çalışmalar, etütler ve aktiviteler için bu sistemi kullanılmaya devam edeceğiz.” dedi.
Okulların yaz tatiline girdiği, krizin seyrinin ve ne zaman biteceğinin bilinmediğini ifade eden ŞEN, farklı senaryolara göre yaptıkları hazırlıkların ayrıntılarını şöyle dile getirdi: “Elbette önce sağlık… Sağlık ve hijyen önlemlerimizi aldık, okulun mekânlarını fiziksel mesafeyi gözeterek nasıl kullandığımızdan hijyen setlerimize, yine mesafeyi gözeten sınıflardan uzaktan, çevrimiçi derslerin nasıl yapılandırıldığına kadar aldığımız önlemleri ve geliştirdiğimiz yenilikçi çözümleri tüm resmi ve özel okullara, meslektaşlarımıza, veli ve öğrencilerimize açıyoruz. Konu sadece hijyenden ibaret değil. Burası okul, buranın sakinleri çocuk ve gençler. Çocuk ve gençlerin gelişim özelliklerinin gözetilerek duruma gerek psikolojik gerekse sosyal uyumu, farklı senaryolara göre eğitimin kesintisiz devam esas. Biz hazırlıklarımızı her türlü olasılığa göre yaptık. Yıllık planlarımızdaki konuları evde kalma ya da okulda olma durumlarına göre düzenledik. Hedefimiz kesintisiz eğitim. Dijital topluma evrildiğimiz günümüz dünyasında uzaktan, çevrimiçi ve yüz yüze eğitimin harmanlandığı bir eğitim modeline geçileceğini biliyoruz. 21. yüzyılın eğitim ihtiyaçlarını gözeten harmanlanmış eğitim modeline uygun olarak eğitim programımızı yapılandırma noktasında epeyce yol aldık, çalışmalarımıza hızla devam ediyoruz.”
PSİKO SOSYAL DESTEK OLMAZSA OLMAZ!
Bodrum Bilnet Okulları PDR sorumlusu Barış AYGENER alınan psiko-sosyal destek programının ayrıntılarını şöyle açıkladı: “Öğrencilerimiz önlemlerle donatılmış mekânları kullanacaklar. Yeni okula uyum sağlamaları için adım adım gerçekleştirilecek bir oryantasyon programı hazırladık. Bu programın üç ayağı var; fiziki koşulları tanıtmak. Bunun için tanıtım videosu ve görselleri hazırladık, kısa bir süre sonra bunları sizlerle paylaşacağız. Öğrencilerimizi okula nasıl alacağız, mekânları nasıl kullanacağız sorularına cevap oluşturan sanal tur yaptıracağız. Programın ikinci ayağı, psikolojik. Okulun yeni normlarına uyum, ekran başında uzun süreler kalmanın olası zararlarından korunma, yeni bir dalgayla beraber psikolojik dayanıklılığımızı artırma, aile içi iletişim gibi temel konularda farkındalık oluşturmaya çalışacağız. Psikolojik ve sosyal destek programımızın son ayağı sosyal boyutu oluşturuyor. Bu noktada yeni sosyalleşme araçları, gençlerin birbirleriyle ve öğretmenleriyle buluşma olanaklarının sağlanması, gençlerin kendilerini ifade edebilecekleri sosyal alanların açılması konularında vereceğimiz destekleri planladık.”

REKLAM ALANI
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ