Bodrum 11 saniyede 26 cm kaydı

50 yıl sonra gerçekleşmesi bekleniyordu; Bodrum 11 saniyede 26 cm kaydı. 21 Temmuz 2017’de yaşanan Bodrum depreminde deniz altında kayma meydana geldiği tespit edildi

0
50 yıl sonra gerçekleşmesi bekleniyordu Bodrum 11 saniyede 26 cm kaydı. 21 Temmuz 2017 Bodrum depreminde deniz altında kayma tespit edildi
50 yıl sonra gerçekleşmesi bekleniyordu Bodrum 11 saniyede 26 cm kaydı. 21 Temmuz 2017 Bodrum depreminde deniz altında kayma tespit edildi

GPS cihazları sayesinde, Bodrum’da 21 Temmuz 2017’de meydana gelen 6.6 büyüklüğündeki depremin denizaltında yarattığı yırtılma miktarı ve şekli belirlendi. 11 bilim insanının incelemesi sonrası, bölgenin 26 santimetre kaydığı tespit edildi.

Muğla bölgesindeki depremlerin yatay ve düşey hareketlerini izlemek, kırılma noktasını belirlemek için belirli aralıklarla 20 GPS istasyonu kuruldu. Araçlarda kullanılan navigasyon cihazının gelişmiş hali olan ve yer kabuğunun konumunu ve dağın hareketlerini uydu bağlantıları aracılığıyla milimetrik olarak ölçen cihazlar, 21 Temmuz’da Bodrum’da meydana gelen depremi de kaydetti.

İstanbul, Afyonkarahisar, Sivas, İzmir, Kocaeli ve Ankara’daki 7 üniversiteden 11 bilim insanının katılımıyla oluşturulan araştırma ekibi, Türkiye’de ilk defa kurulan ve takip edilen GPS sayesinde 6.6 büyüklüğündeki depremin etkisi, yırtılma şekli ve hareketlerine ulaştı.

Bodrum’un güneyindeki Kara Ada ile Kos Adası arasındaki bölgede 65 kilometre uzunluğunda ve 25 kilometre genişliğinde bir zon boyunca, deniz tabanının yırtıldığı ortaya çıktı.

Türkiye’de ilk kez yapıldı Dokuz Eylül Üniversitesi Deprem Araştırma Merkezi (DAUM) Müdürü Prof. Dr. Hasan Sözbilir, şunları kaydetti: “Türkiye’de ilk kez yapılan GPS istasyonundan deprem anında alınan kayıtlar sayesinde, Bodrum’un güneyindeki Kara Ada ile Kos Adası arasındaki bölgede 65 kilometre uzunluğunda ve 25 kilometre genişliğinde bir zon boyunca, deniz tabanının yırtıldığı ortaya çıktı.

Bir blok diğer bloktan uzaklaştı. 50 yılda olması gereken kayma, 11 saniyede 6.6’lık depremle gerçekleşti. Depremde, bu bölgenin 26 santim kaydığını tespit ettik. Kırılma 3 fay parçası şeklinde gerçekleşti. 25 kilometre uzunluğundaki batıdaki fay parçasında 13 santim, 16 kilometre uzunluğundaki orta fay parçasında 26 santim ve 18 kilometre doğudaki fay parçasında 5 santim kayma hesaplandı. Bu nedenle Muğla, Aydın, Denizli, Manisa, İzmir ve Balıkesir çevresinde yerel GPS istasyonlarının kurulması ve sürekli izlenmesi gerekir.”

GPS istasyonu nedir?

Araçlarda kullanılan navigasyon cihazının gelişmiş hali. Yer kabuğunun
konumunu ve dağın hareketlerini uydu bağlantıları aracılığıyla
milimetrik olarak ölçüyor ve bilgisayara aktarıyor. Bilim adamları,
GPS cihazlarından gelen verileri ölçerek ve değerlendirerek, kayma ve
kırılmaları tespit ediyor.

Paylaş
Önceki İçerikGazeteciler TED Koleji Kahvaltısında
Sonraki İçerikBodrum denizcilik tarihinde eksik parçalar var
Ercan Vuranlar
Hürriyet Gazetesinde muhabirlik yapmaya başlayarak gazeteciliğe adım atan Ercan Vuranlar, daha sonra Hürriyet Gazetesi Londra Bürosunda çalışmış ve buradan da emekli olmuştur. Ancak gazeteciliğe Londra’da yayınladığı ilk Türk Gazetesi “Olay” ile, yayıncılığa başlamıştır. Daha sonra sırasıyle İngilizce ‘Green Lanes Express Gazetesi’ ve ‘Günaydın’ gazetelerini yayınlayan Ercan Vuranlar, 2000 yılında Bodrum’a yerleşince Londra’daki bu gazeteleri satmıştır. Londra Olay Gazetesi halen yayın hayatına devam etmektedir..

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here