bodrum olay android uygulama
bodrum olay android uygulama
Bodrum Olay | Bodrum Haber, Bodrum Kültür, Bodrum Magazin, Bodrum Siyaset, Bodrum Spor, Bodrum Cemiyet, Bodrum Son Dakika Haberleri

Bitez Satılığa Çıktı

allkaria

Bodrum Aktur Sitesi Sakinlerinden Basın Açıklaması

Bodrum Aktur Sitesi sakinleri yaptıkları yazılı basın açıklamasında, “Bütçe açığına çare bulamayan hükümet; santralları, değerli Hazine arazilerini satışa çıkardı. Satışa çıkarılan yerler arasında Bodrum’un en güzel yerlerinden Bitez’deki bazı araziler de var. Bu arazilerin bir tanesi de yarımadanın en yeşil alanlarından biri olan Aktur sitesi içerisinde yer alıyor. Bizler, Aktur sitesi sakinleri olarak bu hazine arazisinin Özelleştirme İdaresi eliyle satışa çıkarılmasını gerek kamu yararı, gerekse doğaya ve çevreye duyarlılığımız gereği istemiyoruz.” dediler.

BİTEZDE YENİ YAPILAŞMAYA KARŞIYIZ

Bodrum Aktur Sitesi sakinleri basın açıklamasına şöyle devam ettiler:

“-Bilindiği üzere Cumhurbaşkanlığı’nın 1486 No.lu kararıyla ülkemizin farklı yerlerindeki kimi santral ve hazine arazileri Özelleştirme İdaresi Başkanlığı eliyle satışa çıkarılmıştır. Muğla’da satışa çıkarılan 12 taşınmazın 6 tanesi de Bitez’de bulunmaktadır.

Bir dünya markası olan Bodrum’un en önemli cazibe merkezlerinden olan Bitez’in şimdiye kadar korunan doğal yapısını, yeşil alanlarını yok etmeye yönelik bu uygulamayla yeniden bir yapılaşmaya gidilecek. Bu arada çevre duyarlılığı ve mimari yapısıyla Ağa Han ödülüne layık görülen Aktur sitesi de bu çevre katliamından nasibini almış olacak.

Akturun içinde 40 yılda yeşillendirilen, içinde 800  yöresel ağacın olduğu 29 dönüm yeşil  alan  ortadan kaldırılacak, Bodrumun en eski sitesinin içine devlet eli ile bir site daha yapılma girişimi, yapılaşmaya açılması, Akturun hemen sınırında 300 dönüm arsanın imara açılma aşamasında olunması kabul edilebilecek bir durum değildir.

Görüne o ki; bizim devletin korumasına bıraktığımız bu alanlar, yine devlet tarafından kimi rantiyecilere verilmek istenmektedir.

Bodrum’da yaşamakla kalmayıp, Bodrum’un sosyal, kültürel, ekonomik yapısına önemli katkılar sağlayan bizler; bu haksız uygulamaya karşı sessiz kalmayacağız.

Son zamanlarda artan nüfusu, bu nüfusa yetmeyen alt yapı yatırımları, trafik sorunları, gürültü ve görüntü kirliliğiyle boğuşan Bodrum, böyle bir yükü kaldıracak durumda değildir.

Bodrum’un çevreye duyarlı tüm Sivil Toplum Kuruluşlarını ve yerel yönetimi bu konuda tavır almaya çağırıyoruz.

Bizler; Bodrum’un eşsiz koylarının, yeşil alanlarının, tarihi ve kültürel değerlerinin ticari kaygılarla yok olup gitmesine karşıyız.

Cumhurbaşkanlığının, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ve Özelleştirme İdaresi Başkanlığının bu yanlış uygulamadan dönecekleri konusundaki umudumuzu korumak istiyoruz.

Ancak geçmiş örnekleri ve çarpık yapılaşma uygulamalarını bildiğimiz için daha baştan uyarımızı yapmak ve bu konuda sorumluluk sahibi tüm kişi, kurum ve kuruluşları, ortak bir mücadele platformunda birlikte davranmaya davet ediyoruz.

Bodrum Belediyesi ve Başkan Sayın Ahmet Aras’ın bu konulardaki duyarlı ve samimi yaklaşımlarıyla bize destek vereceklerine inanıyoruz.

Dünyanın en güzel yerlerinden biri olan Bodrum Yarımadasını korumak, bu bölgede yaşayan, yaşadığı kente karşı sorumluluk duyan her yurttaşın görevi olmalıdır, diye düşünüyoruz.

İşte bu sorumluluk duygusuyla bizler; Aktur Sitesi sakinleri olarak Bodrum’da yapılmak istenen bu yanlış uygulamadan vazgeçilmesini talep ediyoruz.

Bizler biliyoruz ki; “başka Bodrum yok” Ve bizler Bodrum’a sahip çıkacağız.”

REKLAM ALANI
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ