Bodrum Olay | Bodrum Haber, Bodrum Kültür, Bodrum Magazin, Bodrum Siyaset, Bodrum Spor, Bodrum Cemiyet, Bodrum Son Dakika Haberleri
 

BESİAD Başkanı Nazlıoğlu: “Bodrum’un En Büyük Eksiği Envanter ÇalışmasınınYapılmamış Olması”

  • 30 Ekim 2021
BESİAD Başkanı Nazlıoğlu: “Bodrum’un En Büyük Eksiği Envanter ÇalışmasınınYapılmamış Olması”
bodrumolay

Bodrum Esnaf ve Sanayici İşadamları Derneği (BESİAD)’ın yeni seçilen başkanı Neslihan Nazlıoğlu “Bodrum pandemi ile birlikte çok büyük bir büyüme hızına ulaştı. Ancak dünya turizm kentinin hala çıkarılmış bir envanteri yok. Kaç otel, kaç işyeri, kaç çalışan bunları tam olarak bilmiyoruz. Bu nedenle dernek olarak ilk işimiz, bu envanterin çıkarılmasını sağlamak olacak” dedi.

Bodrum’da iki hafta önce yapılan BESİAD kongresinde dernek başkanlığına seçilen sigorta acentesi yöneticisi 45 yaşındaki Neslihan Nazlıoğlu, Ortakentteki Lugga Otel’de yönetim kurulu üyeleri ile birlikte kahvaltılı basın toplantısı yaptı.

Stratejik Plan Grupları Oluşturduk
Neslihan Nazlıoğlu, 11 yıldır derneğin üyesi olduğunu ve 4 yıldır yönetimde aktif görev aldığını belirterek “Halen 165 üyemiz var. Yeni dönemde geliştireceğimiz birçok projele ile devam eden projeleri hayata geçireceğiz. Bu nedenle iklim krizi ve küresel ısınma dahil olmak üzere, üyelerimizin gelişen teknolojiye uyum sağlamaları için eğitim çalışmalarından bölgedeki STK ve yerel yönetimlerle kentin geleceği için ortak projeler hazırlamak için stratejik planlama grupları oluşturduk” diye konuştu. Nazlıoğlu Bodrumlu iş insanlarının KOSGEB, GEKA ve AB yararlanmalarını sağlamak için ortak projeler üreteceklerini söyledi.

Dünya Markası Bodrum’un Envanteri Çıkarılmamış
BESİAD Yönetim Kurulu Başkanı Neslihan Nazlıoğlu Neslihan Nazlıoğlu, turizmde dünya markası haline gelen Bodrum’da otelcilikten, eğlence mekanlarına, tersanelere ve onlarca işyeri ve bunlara yönelik herhangi bir envanter çalışmasının bulunmadığını belirterek, “Bu nedenle iş insanları istedikleri yatırımı yaparken yeterli bilgiye sahip değiller. Pandemi dönemi dahil ilçede bazı sektörler olumlu etkilenirken bazı sektörler olumsuz etkilendi. Ancak bunların oranını belirleyecek çalışmalar yapılmadı. Bu nedenle pandemi ile birlikte hızlı bir büyüme sürecine giren Bodrum’da bir yandan doğa, tarih ve kültürü korumaya çalışırken birde, geçmişten günümüze iş kollarından, kiralara, çalışanlara kadar oluşan geniş bir envanter hazırlamak için çalışmalara başladık” dedi.

İklım Krizi ile İlgili Film Yapılacak
Türkiye’nin imzaladığı Paris İklim Anlaşması’nın hayat geçirilmesi için hazırlanacak tüm projelere destek olunacağını belirten BESİAD Yönetim Kurulu Başkanı Neslihan Nazlıoğlu, “İklim krizi ile ilgili Muğla’daki STK’lar ve yerel yönetimlerle işbirliği yaparak farkındalık yaratmaya çalışacağız. Bu nedenle hazırlayacağımız bir film ve eğitim çalışmalarını hayata geçireceğiz” diye konuştu.

Turizmde Sıkıntıları Aşmaya Başladık
Yönetim kurulu üyesi ve turizmci Yılmaz Algül “Turizmde bu yıl bir önceki yıla oranla cirolarımızı ikiye katladık. 2019 seviyelerine geri döndük.  Şu anda önümüzdeki yıl içinde veriler turizm açısından ümit verici” dedi.

Pandemi Süreci Bodrum’a Gelen Kaliteli Turist Sayısını Arttırdı
Dernek yönetim kurulu üyesi ve yat acentesi yöneticisi Barbaros Güneş ise toplantıda yaptığı konuşmada, “Pandemi sürecinde Bodrum’da turizmin kalite çıtası yükseldi. Özellikle beş yıldızlı oteller ve üzerindeki tesislerde doluluk oranları arttı, aralık ayının ortalarına kadar turist var. Avrupalı zengin turist tatil tercihini adını bile duymadığı Bodrum’dan yana kullanırken, Milas Bodrum Havalimanı’na gelen jetler yani zengin turist açısından rekor kırıldı. Turizmde yükselen bu çıtanın devam edeceğine inanıyorum” diye konuştu.

İnşaat Sektörü Çıtasını Yükseltti
Bodrum Beton ve Besiad Yönetimi Kurulu üyesi olan iş insanı Şemsi Ozan’da toplantıda yaptığı konuşmada, inşaat sektörü, ile ilgili bilgi verdi ve “Ege bölgesi ve Bodrum’da pandemi inşaat sektörüne yaradı. İnşaatlar arttı, ama fiyatları da arttırdı. Panik havasına girenler Bodrum’a yöneldi. Ciddi anlamda inşaat yapımı arttı, ancak bununla birlikte fiyatlarda tavan yaptı. İnşaatlar hızla devam ediyor. Çok büyük projeler geliyor Bodrum’a, bununla birlikte fiyatlarda hızla artıyor.” dedi.

REKLAM ALANI
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ