bodrum olay android uygulama
bodrum olay android uygulama
Bodrum Olay | Bodrum Haber, Bodrum Kültür, Bodrum Magazin, Bodrum Siyaset, Bodrum Spor, Bodrum Cemiyet, Bodrum Son Dakika Haberleri

Başarıyı Yakalamış Bodrumlu Aileler: Aydınlıoğlu Ailesi

Başarıyı Yakalamış Bodrumlu Aileler: Aydınlıoğlu Ailesi
allkaria

Biriket imalatıyla başlayan, Aydınlıoğlu Ailesinin iş hayatı, Yapı Market ve Otelcilikle Devam Ediyor

Bodrum’da turizmin gelişmesiyle başarıyı “0” dan yakalamış aileler var. Ancak başarı tatlıdır ancak emek ister, ter akıtmak gerektirir. Teknik olarak bir şeye ulaşma süreci ya da olgusu olarak tanımlanarak gelen başarı kavramı, hangi alanda olursa olsun standartları mükemmelleştirme ya da o seviyeye ulaşma çabasıyla elde edilir. Bu çabayı gerektiren hedefler, onları takip eden insanlar kadar çeşitte olabilir
Bodrumda başarıyı yakalamış ailelerden biri de Aydınlıoğlu ailesi… Şu anda şirketin en büyüğü olan Mehmet Aydınlıoğlu ve oğlu Aydınlıoğlu şirketi yönetim Kurulu Başkanı Zeki Aydınlıoğlu ile konuştuk… İstedik ki, ailenin yakaladığı başarıyı bize, dolayısıyla siz okuyucularımıza anlatsınlar…
Aydınlıoğlu ailesinin temeli, inşaatlarda kullanılan biriket imalatıyla atılmış… “İlköğretim hayatımı Bodrum’da tamamladım. 80 öncesi anarşik olaylar nedeniyle üniversite eğitimi alamadım. Hayatım ilkokul yıllarımdan itibaren kahvehane, restoran, biriket büz işletmeciliği yapan babam Zeki Aydınlıoğlu’nun yanında çalışarak ve öğrenerek yani hayat üniversitesinde geçti. Yine aynı dönemde, o zamanlar adı Asarlık Bungalov olan işletmede babamın da izniyle iki yaz sezonu boyunca servis elemanı olarak turizm tecrübem olmuştu. Küçük yaştan itibaren edinmiş olduğum tecrübeler hayatım ve çalışmalarım için bende büyük bir temel oluşturdu. 1985 yılında askerlik görevimi tamamladıktan sonra Bodrum’a geri döndüğümde ise nasıl bir yaşam kuracağım sorusuyla karşı karşıya kaldım. Fakat, o günlerde karşıma çıkan fırsatlardan dolayı kolayca memur olma imkânım varken, küçüklükten beri ticaretin içinde olmam nedeniyle alışmış olduğum ticaret hayatında ne yapabileceğimi düşünmeye başlamıştım.
Bahsettiğim yıllarda tuğla, kum, çimento, kireç ve demir gibi halkımızın ihtiyacı olan inşaat malzemeleri farklı işletmelerde satılmaktaydı. Dikkatimi çeken ise birkaç küçük malzeme için insanlarımızın yüksek nakliye bedelleri ödediği ve asıl önemlisi değerli zamanlarını bu işletmeler arasında gidip gelmekle harcadıklarıydı. İşte bende Bodrum Yarımadası’nda temelden çatıya tüm yapı malzemelerinin halkımıza hizmet için tek bir yerde toplandığı bir işletme kurmaya karar verdim.
Gençliğin verdiği atılımla o yıllarda hemen başarılı olacağımı sanmıştım. Ben iş beklerken, tam tersi oldu. O yıllarda inşaat yasağı gibi uygulamalar olmamasına rağmen hesapladığım gibi satış olmadı, işler istediğim gibi gitmemişti. Dostlardan Bekir Çilek amca ile görüştüğümde eylül ayını beklememi söyledi. Bu benim için moral olmuştu. Görüşmemizden sonra, pes etmedim ve bu günlerde aktif pazarlama olarak da anılan yani müşterilerimizin bize gelmesini beklemeden şantiye şantiye dolaşarak, kendilerini ziyaret ederek satış yapmaya koyuldum. Emeklerimin karşılığını da almaya başlamıştım.” dedi.
1989 yılında eşim Hatice Hanım’la evlenen Mehmet Aydınlıoğlu sözlerine şöyle devam etti;
“1990 yılında oğlum Zeki, 1994 yılında oğlum Emre ve 2004 yılında kızım Ayşenur dünyaya geldi. Piyasalardaki ekonomik sıkıntı ve çalkantılar devam ediyorken, hem ailem ile ilgileniyor, hem de işlerimi büyütmeye çalışıyordum.
Türkiye’de ve Bodrum’da yine 85’li yıllarda turizm hamlesi başlamıştı. Bende ticaret hayatımda riskleri bölme adına turizm sektörüne girme isteği oluştu. Yapı marketten kazandıklarımı turizmde değerlendirmeye başladım. 1994 yılında dedemizden kalan yerde annemi de ikna ederek şuan Siesta Beach Apart olarak hizmet veren turizm tesisini tamamladım. Tabi bu sürede bir mucize oldu ve lise yıllarımda servis elemanı olarak çalıştığım Asarlık Bungalov’un sahibi Mahmut Halit Talayer kendine ait yeri yapmamı istedi ve böylece Asarlık Beach Hotel hayat buldu. Atamızında dediği gibi ‘’Yerinde duran, geriye gidiyor demektir…’’ bu nedenle bizde daima ileri gitmek amacıyla daha sonra tesisin etrafındaki fırsatları değerlendirerek Royal Asarlık Beach Hotel&Spa’yı inşa ettik ve 5 yıldızlı otel konseptimize geçiş yapmış olduk.  Geriye doğru baktığımda gördüğüm şey ise kimsenin hakkını yemeden bir hayat yaşar, insanlara saygılı, hoşgörülü davranan, doğru ve dürüst bireyler olursak aldığımız risklerin karşılığını Tanrımızın her zaman vereceğidir. En büyük tecrübem de Atamızın kurduğu bu Cumhuriyette imkânsız denilen bir şeyin olmadığıdır.” diye konuştu.
Zeki Aydınlıoğlu: “Babamın oğlu olduğum için başarılı olmam gerekiyordu!..”
Mehmet Aydınlıoğlu’nun oğlu Hez-May Turizm A.Ş. Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Zeki Aydınlıoğlu ise 2013 yılında Okan Üniversitesi Muhasebe ve Finansal Yönetim bölümünden mezun. Küçüklükten bu yana aileye ait işletmelerde tecrübeler edinmiş Zeki Aydınlıoğlu. Çok genç bir iş insanı. Üniversiteden sonra Bodrum’a dönerek işlerde aktif olmaya başlamış. Kendisi ailenin her bireyinin yaptığı gibi kış döneminde Aydınlıoğlu Yapı Market’e yoğunlaşırken, yaz döneminde ise turizm tesisleriyle ilgileniyor. Babasından zamanla devir aldığı Aydınlıoğlu Yapı Marketi büyütmek için çalışan Zeki Aydınlıoğlu, şirketin sırasıyla 2017 yılında Mumcular, 2020 Nisan’ında Artemis ve 2020 Haziran’ında Gündoğan şubelerini açmış…
‘’Mehmet Aydınlıoğlu’nun oğlu olmak kolay bir iş hiçbir zaman olmadı.” diyen Zeki Aydınlıoğlu, “Onun başarısı nedeniyle hedeflerimizi hep daha fazla yükselttik ve hala adına yakışır evlatlar olmaya gayret ediyoruz.  Aile işletmesinde çalışma ve bu işletmelerin varlığını sürdürme tahmin edildiği gibi hiç de kolay değil. Bir yandan stresli günler içinde dinamik ve yenilikçi hayallerinizi hayata geçirmeye uğraşırken diğer yandan da çocukluğunuzdan beri sizi tanıyan, 30-35 yıldan fazladır Aydınlıoğlu Yapı Market’in değerli çalışanları arasında geçmiş yıllardan farklı olarak yer edinmeye çalışıyorsunuz. Tabi bu sırada yaşadığım gerek akrabalarımıza gerekse Bodrum halkına kendimi ispat etme çabamı da tahmin ettiğinizi düşünüyorum.’’ dedi.
Emre ve Ayşenur Aydınlıoğlu
Mehmet Aydınlıoğlu’nun ortanca çocuğu Hez-May Turizm A.Ş. Yönetim Kurulu Üyesi Emre Aydınlıoğlu ise 2017 yılında Özyeğin Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden mezun olduktan sonra İstanbul Barosu’nda tamamladığı yasal stajı sonrası Avukatlık cübbesini giydi. Yasal stajından sonra yurtdışına eğitim almaya giden ve geçtiğimiz yıl Bodrum’a dönen Emre Aydınlıoğlu, yine küçüklükten beri aşina olduğu aile işleri ve şimdilik şirketin iç hukukuyla ilgilenecek…
Ailenin en küçük üyesi Ayşenur Aydınlıoğlu ise lise üçüncü sınıfta okuyor…
Mehmet Aydınlıoğlu Turizm ve Bodrum
Devletimizin büyük gelir elde ettiği resort bölgelerinde özel yasalar çıkarması gerekliliğini vurgulayan, iş insanı Mehmet Aydınlıoğlu, “ilçemize gelen turiste ve turizme katkısı olacak şekilde alt ve üstyapıyı üstlenmesi aynı zamanda da yerel yönetimleri destekleyici dinamik bir yapı içinde olması gerektiği düşüncesindeyim.” dedi ve şöyle devam etti:
“-Ülkemizin önemli miktarda döviz geliri elde ettiği bacasız sanayi olarak anılan turizm ve turizm alanlarının siyasi bakış açısı dışında tutulması gerektiği düşüncesindeyim.
Çevre Bakanlığımızın da verdiği inşaat ruhsatları, yerel hassasiyet düşünülmeden verildiğin zaman yoğun inşaatlaşma ile birlikte ilçemizin sürdürülebilir turizmine zarar verecektir. Dünyanın çeşitli yerlerinden gelen insanların sonsuz mavilikler ülkesi Bodrum’un denizi, kumu, güneşi ve en önemlisi doğal güzelliklerine geldiğini unutmamamız gerekir.
Deniz turizmi ile ülkemize döviz kazandıran yatların barınacağı limanların yerel yönetimlere bırakılmadan devletimiz tarafından yapılıp sorunların çözülmesi gerektiği düşüncesindeyim.
Geçmişteki örneklerde gördüğümüz imkansızlıklar nedeniyle resort turizmi için çok önemli yatak kapasitesine sahip kapalı koylarda yapılan gemi bağlama yerleri, misal Gümbet, Bitez, Torba gibi koylarda yağ, kurum, mazot ve diğer atıklar nedeniyle deniz kirliliğini artırarak sürdürülebilir turizme zarar vermektedir.
Gümbet Koyu’nun sahilden geçen çok uzun yıllar önce yapılan ve yoğun nüfus artışıyla günümüz şartlarına uymayan kanazilasyon altyapısının da yenilenerek çevreye ve turizme zarar vermesinin de önüne geçilmelidir.
Önemli yatak kapasitesine sahip yine Gümbet Koyu’nda 2010 yılından önce turizme büyük destek veren eğlence yerlerinin çatılarının açılması sonucunda kontrol edilemeyen ses ve gürültünün turizme zarar verici hale dönüştüğünü görmekteyiz. Fakat, memnuniyetle söyleyebilirim ki yerel yönetimimizin bu konuda önleyici çalışmalar yaptığını görmekteyim.
Bugün, ülkemizde ve tabiki de Bodrum’da denize sıfır turizm arsaların apart, rezidans, tatil sitesi ve değişik adlar altında konutlaştığını görmekteyiz. Burada yaşayanların ise bir turizm alanında olduklarını unuttuklarını, gerek ülkemiz gerekse dünyanın çeşitli yerlerinden eğlenmek aynı zamanda da dinlenmek için ilçemize gelen turistlere büyük özveri ile hizmet vermeye çalışan otellerimizi şikayet ettiklerini biliyoruz. Fikrimce bu durum turizmde gelecekte büyük bir tehlike oluşturacaktır. Bunun mutlaka önüne geçilmesi gerekmektedir.
Maalesef bölgemizdeki sezonluk çalışmadan kaynaklı turizm çalışanlarımız başka sektörlere kayıyor. Devletimizin, turizmde kaliteliyi arttırma amacıyla kışın boşta kalan personellerimizi destekleyici düzenlemeler yapması ve kalifiyeli personelin başka sektörlere geçmesine engel olması gerektiği düşüncesindeyim.
Pandemi etkisi azalırsa, turizm iyi olur.
Alınan önlemler ve halkımızın bilinçlenmesi ile pandemi etkisinin gelecek yıl daha az olacağını ve bu yıldan daha güzel bir turizm sezonu yaşayacağımızı ümit ediyorum. Bizim Sağlık Bakanlığının almış olduğu kararlara aşı bulununcaya kadar mutlaka uymamız lazım. Başka türlü salgın bitmez ve turizmde bu yılki gibi olur.-”

REKLAM ALANI
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ