bodrum olay android uygulama
bodrum olay android uygulama
Bodrum Olay | Bodrum Haber, Bodrum Kültür, Bodrum Magazin, Bodrum Siyaset, Bodrum Spor, Bodrum Cemiyet, Bodrum Son Dakika Haberleri

Balda tekelleşme bitmeden bal fiyatları düşmez

Balda tekelleşme bitmeden bal fiyatları düşmez
allkaria
Türkiye’nin bu kış mevsim normallerinin üzerinde yağış alması bal üreticilerinin kuraklık endişesini giderdi.
Türkiye Arı Yetiştiricileri Merkez Birliği Başkanı Ziya Şahin, ülkenin bu kış mevsim normallerinin üzerinde yağış almasının arıcılar açısından sevindirici olduğunu belirtti. Şahin “Bu yıl mevsimsel şartların aynı şekilde devam etmesi ve arı ölümlerinin yaşanmaması durumunda 80 bin ton çiçek, 40 bin ton da çam balı üretebiliriz” dedi.

Şahin, Türkiye’nin yıllık 110 bin ton civarında gerçekleşen bal üretimiyle Çin’in ardından dünyanın ikinci büyük bal üreticisi olduğunu söyledi.

Türkiye Arı Yetiştiricileri Merkez Birliği (TAB) Başkanı Ziya Şahin (fotoğrafta), kış aylarının yağışlı geçmesinin arıcılık açısından son derece sevindirici olduğunu söyledi. ( Anadolu Ajansı )

Bu kış alınan yoğun yağışların arıcıların yüzünü güldürdüğünü dile getiren Şahin, Nisan ayından Ağustos ayına kadar kuraklık ve aşırı sıcak olmadığı takdirde toprağın nemini aldığını, Doğu Anadolu’nun da kar ve yağış açısından iyi bir mevsim geçirdiğini dile getirdi.  Bitkilerin yeterli yağış aldığını belirten Şahin “Arıcılarımız bu coğrafyanın envai çeşit balını tüketiciye tattırır” ifadesini kullandı.

Ziya Şahin, geçen yıl Doğu Anadolu ve Orta Anadolu’da mevsimsel şartlar nedeniyle iyi ürün elde edilmediğini ve çiçek balında yüzde 50 verim kaybı yaşandığına dikkat çekerek, çam balı üretim miktarının ise bir önceki yılın biraz üzerine çıkarak 40 bin ton seviyesinde gerçekleştiğini dile getirdi.

Geçen yıl ülkenin bazı kesimlerinde yaşanan toplu arı ölümlerini hatırlatan Şahin, bunun tarımsal ilaçlardan kaynaklı olduğunu Tarım ve Orman Bakanlığının bu ilaçların kullanımını yasakladığını söyledi.

Şahin, bu yıl mevsim koşullarının aynı şekilde devam etmesi ve arı ölümleri olmaması halinde 80 bin ton çiçek, 40 bin ton da çam balı üretebileceklerini müjdeledi.

“Yılda 20 ton arı sütü üretebiliriz”

Balda tekelleşme üreticiyi zor durumda bırakıyor.

Bilim insanlarının çalışmalarının, dünyada en fazla endemik bitkinin Türkiye’de bulunduğunu işaret ettiğini belirten Şahin, bu zenginliğin üretime yansıtılması gerektiğini vurguladı.

Arı ürünleri üretimine de değinen Şahin, “Bu coğrafyada balın dışında arı sütü, propolis, polen ve arı zehri de üretiliyor. Bunların hepsi çok önemli. İnsan sağlığına katkıda bulunan ürünler. Bu ürünleri yurt dışından almak durumunda değiliz.” dedi.

Şahin, Tarım ve Orman Bakanlığınca verilecek desteklerle yılda 20 ton arı sütü üretebileceklerini bildirdi.

“Balda tekelleşme var”

Bal fiyatlarında arz talep dengesinin oluşturulamadığını ve üreticilerin zarar ettiğini dile getiren Şahin, şunları kaydetti:

“Türkiye Arıcılar Birliği olarak ‘balda tekelleşme var’ diyoruz.

Bu tekelleşmeyi bakanlıklarımızın çözmesini istiyoruz. Bizim en büyük sıkıntımız tekelleşme. Bu tekelleşmeden kurtulmamız lazım. Marketlerde 45-50 liraya satılan bal Türkiye arıcısından kilosu 9-12 liraya alınmaya çalışılıyor. Bu bizim acımız. 2018 yılını böyle kapattık.”

REKLAM ALANI
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ