bodrum olay android uygulama
bodrum olay android uygulama
Bodrum Olay | Bodrum Haber, Bodrum Kültür, Bodrum Magazin, Bodrum Siyaset, Bodrum Spor, Bodrum Cemiyet, Bodrum Son Dakika Haberleri

AVUKAT NAZLI AYDOĞAN YAZDI

AVUKAT NAZLI AYDOĞAN YAZDI
REKLAM ALANI

 

 

SAĞLIK ŞİDDET SARMALI VE HEKİMİN, MESLEKTE MALPRAKTİS’TEN SORUMLULUĞU

Atatürk  ‘Beni Türk Hekimlerine Emanet Ediniz’ demiş ve tıp biliminde Türk doktorlarının geniş ufkunun önü açmıştır. Bugün, Türk doktorları çok yaygın alanlarda ve çok spesifik konularda dünyada uzmanlaşmış bilim insanları olarak adlarını, literatüre yazdırmışlardır. Dünyada bu denli büyük ve insanlık adına önemli sağlık devrimlerine özne olmuş tıp çalışanı doktorların ülkemizde ise sistemin çarkları içerisinde var olma savaşı verdiğini söylesek, abartılı bir yorum yapmış olmayız diye düşünüyorum. Özellikle sağlık sektöründeki şiddet, uzun zamandır ülke gündeminde yer etmeye devam ediyor. Daha kapsamlı bir ifadeyle, şiddet konusu son 10 yıldır, artışındaki ivme ile dudak uçuklatırken, şiddetin alt varyasyonlarından birisi olarak sağlık sektöründeki şiddet aynı orandaki artış ile kendisini unutturmuyor. Şiddetin her türlüsü, kendi alt çeşidini üretiyor. Dolayısı ile tek yönlü işlemeyen, da çok  bir sarmal olarak hareket eden şiddet olgusu ile, er geç havada karada sokakta evde ofiste bir çeşidi ile karşı karşıya kalabiliyor insan. Her türlü canlı sarmalın içinde yer alabiliyor. Sağlık sektöründeki şiddet olgusuna yönelik yorumum ise, modern sistemlerin handikaplarından nasiplenmesi neticesinde, tıp sektöründeki hizmet anlayışı ve kalitesinin düşmesi ile paralel olarak artan malpraktis vakalarının bir etken olması. Malpraktis tıbbi bir hukuk terimi olarak kısaca, meslekte acemilik ve ihmalkârlık sonucu hizmet kusuru oluşturacak şekilde hekimliğin kötü uygulanması olarak nitelendirilir. Toplumun, özellikle cerrahi alanlardaki, ‘karnında neşter unutuldu’ , ‘hastahanedeki mikrop yeni doğan bebeği öldürdü’ , ‘bacak protezi yerine kol protezi takıldı’ gibi ilk duyduğunda insana ironik gelen ama trajikomik sağlık olayları, insanlarımızı yıllar içerisinde bu gibi konularda gerdi. Bu gerginlik ile sürekli kötü bir beklenti içerisine giren hasta ve hasta yakınları, olumsuzlukları toplum genelinde tezahür eden şiddet yönelimiyle, olumsuzluğun sorumlusu görülen doktorlara yöneltmeye başladılar. Gittikçe önü alınamaz bir noktaya vardı.

Malpraktisten hekimin sorumluluğu hukuki ve cezai sorumluluk olarak ayrılır. Cezai sorumluluğun dayanağı Türk Ceza Kanunu düzenlemeleridir. Özellikle ölümlü, organ kaybı yaşanan vakalarda, cezai sorumluluk gündeme gelir. Şiddete başvurmak yerine, cezai şikâyet yoluna gidilse, eğer varsa kusuru oranına göre doktor zaten yasa çerçevesinde yargılama neticesinde cezalandırılacaktır. Ancak hiçbir tıbbi bilgisi olmayan bir hasta yakınının muhtemel doğabilecek komplikasyonlardan hekimi sorumlu tutması neticesinde, maalesef zarar verici şiddet eylemleri doğuyor. Hâlbuki tıbbi bir müdahalede, öngörülebilen ve öngörülemeyen komplikasyonlar doğabiliyor. Tüm olasılıkların değerlendirileceği bir yargılama sürecine durumu bırakmak, hukuk devletinde yaşamanın bir sorumluluğu olarak görülebilse, sorun çözülür.

Hekimin hukuki sorumluluğu ise, tazminat sorumluluğudur. Hekimin kusurundan kaynaklanan veya belli bir oranda kusurunun bulunduğuna dair bir tespite dayalı olarak hekimin tazminat ödeme yükümlülüğü doğar. Tazminat ise, hukuk kuralları çerçevesinde belirlenmiş koşulların varlığında oluşur. Kişinin kusuruna dayalı sorumluluğuna ilişkin şartların, oluşup oluşmadığı yargılamada incelenir.

Hiçbir tıbbi bilgisi olmayan kişilerin, kendi düşünce sisteminde hekimi sorumlu kişi tespit etmesi ise, değil hukuka, her şekilde düz mantığa dahi aykırıdır. Dolayısıyla, hekim veya hastane hizmetinden memnun olmayan veya mağduriyet yaşayanların şiddet sarmalına girmeyip, hukuk yönünde yol almalarının menfaatlerine daha uygun 

Bodrum’da “3 Erbil 3 Bakış” resim sergisi

Bodrum’da, ressam Devrim Erbil ile iki kızının eserlerinden oluşan “3 Erbil 3 Bakış” adlı karma resim sergisi açıldı.

Bodrum Belediyesi Şevket Sabancı Kültür ve Sanat Merkezi’nde açılan sergiye sanatseverler yoğun ilgi gösterdi. Ressam Devrim Erbil’in teknoloji ile sanatı bütünleştirerek, sanatseverleri, sanal gerçeklik gözlüğü ile üç boyutlu bir yolculuğa çıkardığı “Sanal Devrim” projesi de sergide yer aldı.

Devrim Erbil, AA muhabirine, bir babanın iki ressam kızı ile birlikte açtığı bir sergide bulunduklarını belirterek, bunun da Türkiye’de bir ilk olabileceğini söyledi.

Toplam 115 eserin yer aldığı belirtilen sergide akrilik ve yağlı boya ile yaptığı tabloları olan emekli öğretim görevlisi Çiğdem Erbil ise eserlerinde insan yaşamının iniş çıkışlarını anlatmak istediğini kaydetti.

Çiğdem Erbil, “Hepimiz sanat eğimi aldık. Aldığımız eğitimi de sürdürüyoruz. Bunu da birlikte sanatseverlerle, bizi seven insanlarla paylaşmak bizi çok mutlu ediyor.” dedi.

Sergi, 1 Eylül’e kadar gezilebilecek.

Ünlü Basketbolcu Aydın Özden 

Atletik Perfomans koçu, Beslenme uzmanı, genetik trainer Aydın Özden, geçtiğimiz hafta içinde Bodrum Karyaspor Basketbol takımının velilerine “Elit sporcu ailesi nasıl olunur” konulu bilgi verdi.

Amerikada 20 yıl yaşadıktan sonra Türkiye’ye dönen ve çeşitli kulüplere atletik performans koçluğu, beslenme uzmanlığı ve genetik trainer uzmanlığı konularında koçluk yapmaya başlayan Aydın Özden, Bodrum Karyaspor’un alt yapısında oynayan sporcuların yetişmesi konusunda yardımcı oluyor.

Bodrum Karyaspor Basketbol takımının 13-16 yaş arası basketbolcularının yetişmesi konusunda anne ve babalarına Bitez Blue Bay Otelde düzenlenen yemekli toplantıda veliler çeşitli konularda bilgilendirildiler.

Genç Kızın Kopmak Üzere Olan Kolu Yerine Dikildi

Motosiklet kazası nedeniyle sol kolu dirsek üstünden kopmak üzere olan D. G isimli hastanın kolu yerine dikildi.

Geçtiğimiz ay Milas’ta arkadaşlarıyla denizden dönerken geçirmiş olduğu motosiklet kaza nedeniyle sol kolu dirsek üstünden sadece kol arkasındaki cildi sağlam kalmış halde Milas Devlet e gelen D. G isimli hasta Acil Servis’te yapılan ilk müdahalesinden sonra ameliyata alındı.

Ortopedi ve Travmatoloji uzmanı Prof. Dr. Nazım Karalezli ve Kalp Damar Cerrahisi Dr. Öğr. Üys. Burak Can Depboylu’nun da katıldığı ve yaklaşık 5 saat süren başarılı ameliyatın ardından genç kızın kopmak üzere olan kolu başarılı bir ameliyatla yerine dikildi.

Prof. Dr. Nazım Karalezli, Ameliyatın başarılı geçtiğini, damar sinir kemik ve kaslarının onarıldığını, ilk 15 günlük süreyi sorunsuz atlattıklarını, fakat özellikle enfeksiyon ve başka sorunlar oluşmaması adına sıkı takibinin yapıldığını, hastanın genel durumunun ve dikilen kolunun da dolaşımının iyi olduğunu bildirdi. Tedavi sürecinin devam etmekte olduğunu ve cilt hasarları için de D. G ‘nin bir kaç operasyon daha gerekebileceğini belirtti.

Karalezli “Kritik süreci atlattıktan sonra fizik tedavi yardımıyla hastanın kol ve el fonksiyonlarının 6-12 ay içerisinde yerine gelmesini bekliyoruz” sözleriyle hastanın tıbbi sürecinin yakından takip edildiğini ifade etti.

ORTAKENT’İN EN ŞİRİN BAHÇESİ

Şirin Bahçe, Ortakent’in mis gibi ikliminde geniş mi geniş bir bahçenin ortasına konuşlanmış keyifli bir açık hava meyhanesi tadında… Burası tam bir aile restoranı… Çocuklarınızla rahatlıkla gelebileceğiniz, onlar çimlerin üzerinde gönüllerince oynarken mangalınızı yapıp, içkinizi yudumlayabileceğiniz, hamakta tembellik yapabileceğiniz bir Bodrum mekanı. Üstelik ‘Kendin pişir kendin ye’ konseptinde… Dilerseniz etinizi, köftenizi sipariş edip masanızın yanı başında pişirebilir, dilerseniz servis olarak alabilirsiniz. Bu üç dönümlük ‘şirin’ bahçede sizi hem mutlu saatler, hem de doyumsuz lezzetler bekliyor. 

İşletme, uzun yıllardır Bodrum’da yaşayan Şirin Akgün ile deneyimli turizmci Levent İskender’e ait… İkili, mekanı devralır almaz önce peyzaj ve çevre düzenlemesi işine girişmiş. Üç dönümlük arazinin yarısını yemyeşil bir çim alana dönüştürüp, yeşiliyle, aydınlatmasıyla, çocuk oyun alanlarıyla ve şirinlik abidesi dekorasyonuyla konsept bir et restoranı yaratmışlar. Şirin Bahçe hem yazlık hem de kışlık ambiansıyla gerçekten isminin hakkını veren bir yer olmuş… 

KÖY TAVUĞUYLA KANLI KAVURMA LEZZETİ YANI BAŞIMIZA GELDİ

Şirin Bahçe’de haftanın her günü canlı müzik var. Sahnede Nazif Sever, her telden repertuarı ile kulakların pasını siliyor.  Sabahları ağaçların gölgesinde taze Bodrum lezzetleriyle mis gibi serpme kahvaltı veriyorlar. Öğle vakti ise üç çeşit ev yemeği var!.. Akşam için konsept “kendin pişir kendin ye” demiştik… Elbette “bana zahmet olmasın” diyenler için mangallanmış haliyle mis kokulu etler masaya geliyor. Mezeler, hakikaten çok ama çok başarılı. Mangal ve meze dışında salata ve makarnalar da damakları şenlendirecek türden… Özellikle Şirin Tavuklu Şirin Bahçe salatasını mutlaka deneyin derim. Beni en çok şaşırtan ise menüdeki “Köy Tavuğu ile Kanlı Kavurma” oldu. Bodrum’a has bu yöresel lezzeti, yanı başımızda bulabileceksek bizden şanslısı var mı acaba şu dünyada?.. Menüde hem yöresel tatlar, hem de dünya mutfağının sevilesi lezzetleri mevcut. Örneğin cafe de Paris Bonfile bunlardan biri. Ben tadına bakmadım, ama mutfaktaki şefe güvenim tam. 

HER BÜTÇEYE UYGUN, KEYİFLİ BİR MEYHANE ARIYORSANIZ…

Mekan her bütçeye uygun konseptiyle de hayli cazip… Örneğin serpme börekli, paneli, reçelli şahane bir kahvaltı için kişi başı 35 TL ödüyorsunuz… Üç çeşit ev yemeği menüsü ise 15 TL… Akşam yemeğinde işin içine mezeler ve içkiler girince hesap haliyle kabarıyor ama hakikaten bütçelere dokunmayacak bir mekan burası. Bu haliyle de bir alkış daha hak ediyor, bizden söylemesi!..
Mekanın işletmecileri Levent İskender ve Şirin Akgün, burayı tam anlamıyla bir aile restoranı olarak düşünmüş ve planlamış. Bunun da ötesinde, Şirin Bahçe’nin geniş arazisi, özel organizasyonlar, kır düğünleri ve kalabalık gruplara hitap eden etkinlikler için biçilmiş kaftan. 800 kişiye yakın kapasitesiyle oldukça da rağbet görecek gibi. 10 odalı minik pansiyonu da zaten en çok bu organizasyonlar için düşünülmüş…
Şirin Bahçe, Müskebi Caddesi üzerinde, Ortakent pazarının kurulduğu alanın hemen yanı başında… Her akşam gece yarısına kadar açık olan mekan hakkında bilgi sahibi olmak ve rezervasyon yaptırmak isterseniz 0533 726 25 41 numaralı telefonu arayabilirsiniz. Unutmadan söyleyelim, bahçede çocuklar ve hiç büyümeyenler için bir de trambolin var! Meraklısına duyurulur

REKLAM ALANI
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ