Arena Aquamasters’da dereceye girenler belli oldu

AA

Marmaris’te bu yıl 10’uncusu düzenlenen Uluslararası Arena Aquamasters Yüzme Şampiyonası’nda açık su yüzme maratonunda dereceye girenler belli oldu. Hakem heyetine yapılan itirazların değerlendirilmesinden sonra dereceye giren yüzücüler, düzenlenen törenle ödüllerini aldı.

Muğla‘nın Marmaris ilçesinde bu yıl 10’uncusu düzenlenen Uluslararası Arena Aquamasters Yüzme Şampiyonası, açık su yüzme maratonu ile tamamlandı.

Muğla Valiliği ile Marmaris Belediyesinin ev sahipliğinde, Türkiye Yüzme Federasyonu ile Muğla Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü iş birliğinde düzenlenen yarışların son gününde bin 500 metrede 550, 3 bin metrede ise 292 sporcu kulaç attı.

İçmeler Körfezi’nde yapılan yarışta, dünya ve Avrupa masterlar yüzme şampiyonu ve rekortmeni Ukraynalı sporcu Iryna Bolshakova’nın yanı sıra Türkiye, Almanya, Fransa, ABD, İrlanda ve Ukrayna’dan da dünya şampiyonu sporcular mücadele etti.

Aquamasters Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk Demirel, AA muhabirine yaptığı açıklamada, şampiyonaya 3 gün süren kısa kulvar havuz yarışları ile başladıklarını, yarışlarda 100’e yakın yeni Türkiye rekoru kırıldığını söyledi.

Dün 5 bin metre yarı maratonunu gerçekleştirdik. Sporcular, çok iyi dereceler çıkardı. Ardından 4×500 metre bayrak yarışı son derece başarılı geçti. Bu ülkemiz adına gurur verici bir şey” diye konuştu.

Demirel, organizasyonun son gününde bin 500 ve 3 bin metre açık su yarışlarını gerçekleştirdiklerini aktararak, şöyle devam etti:

“Beş günlük maratonu da böylelikle tamamladık. Sporcular ve aileleri Marmaris’ten güzel anılarla ayrılmış olacak. Marmaris spor turizmi için ideal bir coğrafyaya sahip. İç deniz olması dolayısıyla hava şartları olumsuz da olsa yarışlar yapılabiliyor. Bu hava şartlarında başka yerlerde parkur bile kuramazsınız. Sporculara güzel bir parkur kurduk. Onlar da çok iyi yüzerek hakkını verdiler.”

11. Uluslararası Aquamasters Yüzme Şampiyonası’nın 26-29 Ekim 2019 tarihlerinde Bodrum Yeniçiftlik’te gerçekleştireceklerini bildiren Demirel, Cumhuriyet Bayramı coşkusuyla birlikte dolu dolu bir şampiyona yaşatacaklarını kaydetti.

Yarışlarda dereceye girenlerin, yapılan itirazların hakem heyetince değerlendirilmesinin ardından açıklanacağı belirtildi.

Şampiyonanın açık su yarışlarında birinci olan isimler ve dereceler şöyle:

Bin 500 metre:

Aqua Youths Kadınlar: Tuana Mülayim – 23 dakika 20 saniye

Aqua Youths Erkekler: Seyfi Diker – 22 dakika 01 saniye

Kadınlar: Iryna Bolshakova – 22 dakika 03 saniye

Erkekler: Okan Ulaş – 22 dakika 58 saniye

3 bin metre:

Kadınlar – Deniz Kayadelen – 46 dakika 33 saniye

Erkekler:  Efe Erduran – 40 dakika 50 saniye

5 bin metre:

Aqua Youths Kadınlar: Hilal Zeyneb Saraç –  1 saat 14 dakika 16 saniye

Aqua Youths Erkekler: Ulaş Yüksel – 1 saat 12 dakika 10 saniye

Kadınlar:  Iryna Bolshakova – 1 saat 17 dakika 18 saniye

Erkekler: Emre Erdoğan – 1 saat 12 dakika 54 saniye

4×500 metre Bayrak Yarışı

Kadınlar: Lucia Selin Gelens, İpek Koçoğlu, Tuana Mülayim, Zeynep Duru Yılmaz – 18 dakika 12 saniye

Erkekler:  Can Dik, Ata Umut Şahin, Deniz Akış, Efe Çınar Şikel – 16 dakika 38 saniye

leave a reply