Akademisyenler ve seramik sanatçıları engellilerle buluştu

0

Bodrum’da, bu yıl 6’ncısı gerçekleştirilen Erkan Dülgeroğlu Seramik Çalıştayı başladı.
Bodrum Sağlık Vakfı Engelli Rehabilitasyon Merkezi’nde 4 gün sürecek etkinliğe, İstanbul, Ankara, Eskişehir, Kastamonu, İzmir ve Muğla’dan çok sayıda akademisyenin yanı sıra seramik, tekstil, grafik, çini ve özgün baskı alanlarında çalışan deneyimli tasarımcı ve sanatçılar katılıyor.
Engelli bireylerle yakından ilgilenen sanatçılar, onlarla seramik boyaması yaptı. Etkinlikte, seramik sıraltı dekor tekniği ve tekstil baskı uygulamaları gerçekleştirildi. Eğlenceli anların yaşandığı etkinlikte, engelli öğrenciler keyifli vakit geçirdi.
Bodrum Sağlık Vakfı Seramik Atölyesi Sorumlusu Tarık Kartal, gazetecilere yaptığı açıklamada, çalıştayı geleneksel hale getirdiklerini söyledi.
Tekstil ürünleri üzerine baskılar yaptıklarını ifade eden Kartal, “Farklı baskı teknikleri uygulanacak ve seramik tabaklar boyanacak. Engelli çocuklar sanatçılarla buluştu. Tamamlanan eserler cuma günü satışa sunulacak. Elde edilen gelir de tekrar engelli öğrencilerin eğitimine harcanacak.” diye konuştu.
Tarık Kartal, amaçlarının engelli öğrencilerle işini profesyonel olarak yapan sanatçıları bir araya getirmek olduğunu vurguladı.
Çalıştaya destek veren 60 yıllık seramik sanatçısı Mehmet Tüzüm Kızılcan da seramikle uzun yıllardır arkadaş olduğunu dile getirdi.
Etkinliğe geç katıldığı için çok üzgün olduğunu belirten Kızılcan, “Keşke daha önceki yıllarda da katılabilseydim.” ifadesini kullandı.
Çalıştay 16 Kasım’da sona erecek.

Paylaş
Önceki İçerikRecai Seymen: Okluk Koyu Halkındır, Turizme Ve Denizcilere Kapatılamaz
Sonraki İçerikEhliyetsiz motosikletli kamyonete çarptı: 2 yaralı
Ercan Vuranlar
Hürriyet Gazetesinde muhabirlik yapmaya başlayarak gazeteciliğe adım atan Ercan Vuranlar, daha sonra Hürriyet Gazetesi Londra Bürosunda çalışmış ve buradan da emekli olmuştur. Ancak gazeteciliğe Londra’da yayınladığı ilk Türk Gazetesi “Olay” ile, yayıncılığa başlamıştır. Daha sonra sırasıyle İngilizce ‘Green Lanes Express Gazetesi’ ve ‘Günaydın’ gazetelerini yayınlayan Ercan Vuranlar, 2000 yılında Bodrum’a yerleşince Londra’daki bu gazeteleri satmıştır. Londra Olay Gazetesi halen yayın hayatına devam etmektedir..

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here