bodrum olay android uygulama
bodrum olay android uygulama
Bodrum Olay | Bodrum Haber, Bodrum Kültür, Bodrum Magazin, Bodrum Siyaset, Bodrum Spor, Bodrum Cemiyet, Bodrum Son Dakika Haberleri

Ahmet Aras’ın denizcilere sözü var

Ahmet Aras’ın denizcilere sözü var
allkaria

Ahmet Aras seçim programının iki gündem konusunu arasında Denizciler Derneği’nin aday tanıtım toplantısına sürpriz bir ziyarette bulundu.

Denizciler Derneği Başkanı Mustafa Demiröz ve Viya Böle Yönetim Kurulu Adayları’nın tanıtım toplantısının son bölümünde Denizcileri ziyaret eden CHP Bodrum Belediye Başkan Adayı Ahmet Aras denizcilerin sıkıntılarını dinledi.

Denizciler derneği Başkanı Mustafa Demiröz deniz emekçilerinin ve bu bölgenin geçim kaynağı olan Turizm sektörünün karasal kaynaklı denizlerdeki kirlenme yüzünden tehdit altında olduğunu ortaya koydu.  Bodrum’un ve kıyı şeridinin simgesi olarak bilinen koylar ve  deniz dibinin yapısını da bozan süregiden rantın bu tehdidin en büyük sebeplerden biri olduğunu ifade eden Demiröz rant ve düzensiz yapılaşmanın doğaya, sit alanlarına ve turizme tehdit oluşturduğunu, buna çözüm gerektiğini dile getirdi.

Ahmet Aras denizcilere cevaben denizlerde büyüdüğünü, Mustafa ve Cafer Paşa’nın atalarından olduğunu belirtti. Aras kirlenme ile ilgili en büyük sorunlardan birinin atık arıtma tesislerinin yetersizliği ve son 5 senede bu yetersizliği gidermek için iyileştirme yapılmamış olmasının da kirliliğin büyümesinde önemli yeri olduğunu söyledi.

Turgutreis’e 120, Gümbet, İçmeler ve Gündoğan’a 180 Milyon TL’lik arıtma yatırımı

Aras konuşmasında geçtiğimiz 5 sene içinde Muğla Belediyesi’nin Kurumsal yapısını oturtmak için uğraştığını ve bölgeyi kurtarmak için planlamalar yaptığını söyledi. Bunun Bodrum’un sorunu olduğunu ve Bodrum Belediye’sinin de ilçedeki sorunların çözümünde tek merci olmasına rağmen bu konularda yeterli çalışmayı yapmadığını dile getirdi.

Turgutreis, Akyarlar ve Kadıkalesi’ndeki kirlenmenin önüne geçerek bu bölgeyi kurtaracak 120 Milyon TL’lik ödenekleri olduğunu belirten Aras, Gümbet ve İçmeler’in imar planlarının yapılmakta olduğunu da açıkladı. İçmeler’in acilen kurtarılması gereken bölgelerden biri olduğunu dile getiren Aras bu bölgede bir tarafta 10 milyon dolarlık yatlar yapılırken bu kirliliğin önüne geçecek tedbirleri de planladıklarını ifade etti.

Gümbet, İçmeler ve Gündoğan’daki arıtma tesislerinin rehabilitasyonları ve yer değişiklikleri için de 160 milyon TL kaynak ayrıldığını söyleyen Ahmet Aras bu sorunun gündemlerindeki ilk maddelerden biri olduğunu dile getirdi.

Altyapı olmadan sadece arıtma birşey ifade etmez

Sellerle gelen taş, toprak, moloz artıklarının deniz dibini doğasına uygun olmayan çamurla kapladığına parmak basan Aras yapacakları öncelikli işler arasında sele sebep olan altyapıyı rahatlatacak çözümleri getireceklerini söyledi

Bodrum Belediye Başkan Adayı Aras “Vahşi Harfiyat” olarak tabir ettiği Bodrum’un doğal yapısına uymayan Harfiyat’ı da önlemek için önlemleri olacağının sinyallerini verdi.

Vahşi Harfiyat’ın doğanın dengesini bozduğunu, bitki örtüsünü yok ettiğini işaret eden CHP Bodrum Belediye Başkan Adayı, Burada inşaat yapmak isteyen buranın toprağına doğasına saygı gösterecek, buranın yapısına uyacak, inşaat yapacaksa ona göre yapacak dedi.

Sorunları devşirme çözümlerde aramayıp temelinden çözmek

Denizciler Derneği’ndeki soruları cevaplarken Aras’ın üzerinde durduğu konulardan biri de kaçak durumundaki bağlama yerleri oldu. Bu alanların imar affı ile yasal hale geldiğini söyleyen Aras bu konu ile ilgili tek muhatapın da Bodrum belediyesi olduğunu Büyükşehir Belediyesi’nin bu sorunun bir parçası olmadığını dile getirdi.

Aras: “Biz eğer göreve soyunuyorsak yetkilendirilmemiz de gerekiyor. Bodrum’dan giden gelir Bodrum’a geri gelecek. Gümbet iskelesinde toplantı yaptık. O bölgenin ruhsatlandırılması için Büyükşehir’in çalışma başlattığını öğrendik. Biz sorunları temelden çözmek istiyoruz. Kamu ve yerel yönetimler bizimle ilgilenmiyor. ”

“Turizm ekonomisinin canlanması için ne gerekiyorsa onu yapacağız”

“Bodrum’da Turizm Ekonomisi’nin canlanması için neler yapılması gerekiyorsa onu tartışacağız ve yapacağız. Biz bu ve bunun gibi geciken sorunları aşmak zorundayız.

Ben hiç kimsenin ruhsatına imza atmadım. Sermaye grubu üyesi de değilim. Biz Belediye’den geçinmeye gelmedik biz Belediye’ye vermeye geldik. Bodrum Halkı yanımızda olacak. Bunu herkes için söyleyebilirim. Herkesi Bodrum’un standartlarına çekeceğiz. Bodrum’un anayasasını oluşturup gelenleri ona uyduracağız ” dedi.

http://207.180.208.12/~bdrmolay/aras-bodrumu-kamunun-denetimine-aciyorum/

REKLAM ALANI
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ