9 yaşında Meşrubat firmasına 241 bin lira ceza ödetti

Küçük Elif bir meşrubat firmasına 3 bardak için ceza ödetti. 2 kapak getirene bir bardak hediye kampanyasından yararlanmak isteyen 9 yaşındaki Elif Deniz Akyol hediyesini alamadı. Babasının elinden tutarak Ticaret Bakanlığı’na şikayette bulundu. Meşrubat firması için yapılan şikayet haklı bulundu ve firmaya  241 bin 413 lira idari para cezası ödetti.

2017 yılında bir meşrubat firmasının başlattığı kampanyaya katılmak isteyen 9 yaşındaki Elif Deniz Akyol, 6 kapak toplayarak babasıyla birlikte birkaç markete gitti.

Bardaklarını alamayan Elif, okulda gördüğü tüketici haklarıyla ilgili bir dersten yola çıkarak şikayetini babasıyla birlikte hem meşrubat firmasına hem de Ticaret Bakanlığı’na şikayette bulundu.

Firma 6 ay sonra Elif’e 3 adet bardak gönderdi. Ailenin başvurusunu değerlendiren Ticaret Bakanlığı ise Tüketicisinin Korunması ve Piyasa Gözetimi Genel Müdürlüğü ise 17 Aralık 2018’de aileye bir cevap gönderdi.

Değerlendirmede, bazı satış noktalarına hediye gönderilmediği, bazı satış noktalarının hediye ürünü tüketiciye vermedikleri, bazı satış noktalarının da kampanyaya katılmadığının belirlendiği belirtildi.

2 sayfalık metnin sonuç bölümünde ise tüketicinin hangi satış noktalarının kampanyaya dahil olup olmadığı konusunda bilgi sahibi olamadığı ve tüketicinin eksik bilgilendirmeyle yanıltıldığı ifade edildi. Tüketicinin Korunması Hakkındaki Kanun’a göre firmaya 241 bin 413 lira idari para cezası verildiği ve reklamın durdurulduğu belirtildi.

Elif Deniz Akyol konuyla ilgili Dalaman gazetesine: “Reklamları izledikten sonra biriktirdiğim kapaklarla bardakları almaya gittim. Bardak vermedikleri gibi başka marketlere yönlendirdiler. Babam aracılığıyla Ticaret Bakanlığı’na şikayette bulundum. Benim gibi binlerce kişinin mağdur edildiğini öğrendim. Hakkımın korunduğunu bilmek beni sevindirdi. Bundan sonra bu tür haksızlıklar gördüğümde gerekli yerlere şikayette bulunacağım” dedi.

leave a reply