bodrum olay android uygulama
bodrum olay android uygulama
Bodrum Olay | Bodrum Haber, Bodrum Kültür, Bodrum Magazin, Bodrum Siyaset, Bodrum Spor, Bodrum Cemiyet, Bodrum Son Dakika Haberleri

2020 yaz sezonunda 6200 adet çöp toplandı

2020 yaz sezonunda 6200 adet çöp toplandı
pisisoft

İMEAK Deniz Ticaret Odası Bodrum Şube Başkanlığı’ nın yanında TURMEPA – Deniz Temiz Derneği Bodrum Şubesinin de Başkanlığını yürüten Orhan DİNÇ, gerek Oda’ da gerekse Dernek’ de ekibi ile birlikte görev aldığından bu yana deniz turizmi kaynaklarının değerlendirilmesinde sürdürülebilirliğin ve devamlılığın gereklerinin yerine getirilmesine vurgu yapmıştır. Bu kapsamda, deniz kirliliğinin önlenmesi amacıyla İMEAK Deniz Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Tamer KIRAN ve TURMEPA Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Şadan KAPTANOĞLU’ nun destekleri ile RİVA – 1 Katı Atık Alım Teknesini teknelerden katı atıklarını almak üzere ücretsiz hizmete kazandırdı. İMEAK Deniz Ticaret Odası Bodrum Şube sponsorluğunda ve TURMEPA – Deniz Temiz Derneği, Muğla Büyükşehir Belediyemiz ve Bodrum Belediyemizin iş birliğinde faaliyetlerine devam eden RİVA-1 teknesi cennet koylarımızdaki teknelerden sadece 2020 yaz sezonunda 6200 adet çöp topladı. Hizmete başladığı 2019 yılından bu yana da toplamda 11.200 adet çöp torbası aldı.
Her bireyin üzerine düşeni yapması gerektiğini vurgulayan Başkan DİNÇ, ekmek yediğimiz denizlerimizin ve faaliyetlerimizin sürdürülebilirliği için özverili olmamız gerektiğini savunuyor. Katı Atık Alım teknemiz RİVA-1 ile ücretsiz hizmet vermeye devam ederken, bu süreçte hem Muğla Büyükşehir Belediyemiz hem de Bodrum Belediyemiz ve TURMEPA- Deniz Temiz Derneği ile beraber Teknelerden Sıvı Atık Alımı için proje çalışmaları yürüttüklerini belirterek, farkındalık yaratacak projelerle Bodrum’a ses getireceklerini de belirtti. Mart 2020 tarihi itibari ile COVİD-19 salgını sebebiyle Pandeminin patlak vermesi piyasayı olumsuz etkilediği gibi denizdeki bir çok sektörümüz bu durumdan zarar gördüğünü belirten DİNÇ, yoğun çalışmalarla üyelerinin bu dönemde her daim yanlarında olduğunu dile getirdi.
Tüm bunlarla beraber 2020 yılında salgının getirisi olan online, uzaktan erişim ile toplantı ve eğitimlere devam ettiklerini belirten Başkan DİNÇ, Eylül’de yapılan “Uluslararası Kıyı Temizliği (İnternational Coastal Cleanup – ICC) Kampanyası” na da değindi. Geçmiş yıllara oranla mesafeli ve tedbirli bir şekilde düzenlenen bu etkinlikte slogan herkesin evinin önünü temizlemesiydi. Kıyılarda yapılan temizliklerimizde yine hijyen, mesafe kurallarını baz alarak sadece Bitez – Adaboğazı kıyı şeridinde 100 adet çöp torbasıyla katı atık toplayan İMEAK Deniz Ticaret Odası Bodrum Şubesi TURMEPA – Deniz Temiz Derneği Bodrum Şubesi ile bu etkinlikte de iş birliği içindeydi. Bu etkinlik hem dünyada hem de Türkiye’n in kıyıya şeridi olan birçok il ve ilçesinde gerçekleşti.
Başkan DİNÇ “Belirli şartlara uymadan kullanılan bütün kaynaklar tükenmeye mahkûmdur. Bunun bilinci ile çıktığımız yolda yapmamız gerekenlerin farkındayız ve biliyoruz ki bu güzelliklerin gelecek nesillere aktarılması en önemli görevlerimizden biri. Her açıdan cennet denebilecek bir bölgedeyiz ve bunu korumalıyız.” Dedi.

REKLAM ALANI
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ